Zuckerberg’ten Apple’a destek

Salı, 23 Şubat 2016 07:44

Son 3 yıldır Dünya Mobil Kongresinin konuşmacıları arasında yer alan Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’na (FBI) kullanıcılarının şifreli kişisel bilgilerine ulaşma ‘anahtarı’ vermemekte direnen Apple’ın bu politikasına sempati duyduğunu açıkladı.

Dünya Mobil Kongresi’nde bu yıl üçüncü defa konuşan konuşan Facebook CEO’su Zuckerberg, “Şifre sistemini atlamak için açılacak bir arka kapının ne güvenliği artıracağını ne de doğru bir adım olduğunu düşünüyorum” dedi. Zuckerberg, Facebook’un terörizmi engellemek için elinden gelebilecek her şeyi yaptığını ancak aynı zamanda veri şifrelemeyi de desteklediğini kaydetti. Diğer internet devleri Google ve Twitter da geçen hafta Apple’ı bu kararında desteklediklerini açıklamıştı.

Zuckerberg, kullanıcıların şifreli bilgilerine erişebilmeleri için bir ‘arka kapı’ açılmasına karşı olduğunu belirtti. FBI ‘terör saldırısı’ olarak araştırdığı bir olayın zanlısının iPhone’undaki bilgilere ulaşmak için Apple’dan kendilerine bir “arka kapı açmasını” istemişti. FBI, Apple’dan telefonların güvenliği aşmak için özel bir yazılım güncellemesi talep etti. Apple ise böyle bir ‘arka kapı’ açılırsa, bunun bilgisayar korsanları ve hırsızlar tarafından da kullanılabileceğini, bunun da şahsi bilgilerin güvenliği anlamında çok kötü sonuçları olabileceğini bildirerek talebi reddetti.

FBI’ın bilgilerine ulaşmak istediği Syed Rizwan Farook, eşiyle birlikte 2 Aralık 2015′te, çalıştıkları sosyal yardım merkezinde silahlı saldırı düzenleyerek 14 kişiyi öldürmüştü. Bazı kurbanların aileleri ve avukatları ise FBI’ın talebini destekliyor. Avukat Stephen Larson, Apple’ın FBI ile iş birliği yapması için gelecek ay yasal talepte bulunacaklarını açıkladı. Larson, “Onlar teröristlerce hedef seçildiler. Yakınlarının bunun neden ve nasıl olduğunu bilme hakkı var” diye konuştu.

Konferansın en çok merak edilen konuşmacılarından biri olan Zuckerberg, dünyada internete bağlı olmayan 4 Milyar insan olduğuna dikkat çekti. Konuşmasında mobil operatörleri bu duruma ilgisiz kalmamaya davet eden Zuckerberg, Facebook’un Afrika üzerindeki bağlantı sorunlarını aşmak için bu sene operatörlerle birlikte uzaya bir uydu fırlatacağını da açıkladı.