Zayıflamak ve yağ yakmak için önemli 10 adım

Pazartesi, 17 Kasım 2014 14:34

1. Yapılması gereken öncelikli işlerin başında günlük enerji alımımızda kısıtlamaya gidilmesi gerekmektedir. Fakat sadece gün içerisinde ne kadar kalori aldığımız değil, en az onun kadar önemli olan ne tükettiğimiz ve ne zaman tükettiğimizdir.

2. Her gün mutlaka kahvaltı yapılmalıdır. Uzun bir süredir uykuda olan vücut, kaliteli proteinler, kompleks karbonhidratlar, vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Bu besin öğelerini almalı ve metabolizmamızı hızlandırarak güne daha enerjik başlamalıyız.

3. Basit karbonhidratlardan uzak durmalıyız. Çay şekeri, beyaz un, reçel, bal gibi besinlerin tüketimine sınırlama getirmeliyiz.

4. Yağ tüketiminde sınırlamalara gidilmelidir. Vücudumuzun ihtiyacı kadar tüketmeliyiz. Doymuş yağları değil, daha çok doymamış yağlardan zeytin, fındık yağını tercih etmeliyiz. Yağlı tohumların tüketilmesine özen göstermeliyiz.

5. Sebze ve meyve tüketimi gerek vitamin ve mineral ihtiyacımızı karşıladığından, gerekse posalı ürünler olduğundan her gün 4-5 porsiyon tüketmeliyiz.

6. Günlük besin tüketimimizi 3 ana öğün 1-2 ara öğün olarak düzenlemeliyiz.

Hazırlayan: Cenk Özyılmaz

Yazının devamı için:

Dipnot Tablet 191. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play