“Zaman kazanma taktiklerine boyun eğmeyiz” Davutoğlu’ndan Suriye açıklaması

Cumartesi, 14 Eylül 2013 13:32

7929Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kanada Dışişleri Bakanı John Baird’la yaklaşık bir saat süren görüşme sonrası ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışışleri Bakanı Ahmet Davutoğlu şunları söyledi: “Suriye’deki savaşın durdurulamamasının bedelini en fazla Suriye halkı ve Türkiye gibi komşu ülkeler ödüyor. Biz bu savaşın en etkin şekilde durdurulması çağrısında bulunuyoruz. Biz savaş istemiyoruz. Biz bölgemizde hiçbir müdahaleyi de doğru bulmuyoruz ancak şu an savaş sürüyor. Biz bu basın toplantısını yaparken birçok çocuk ölüyor ve birçok kadın dul kalıyor. Kimse Türkiye’nin vicdani tutumunu başka şekilde lanse etmeye kalkmasın.”

‘ZAMAN KAZANMA TAKTİKLERİNE BOYUN EĞMEYİZ’
Kanada’nın da Suriye konusunda Türkiye ile aynı kanaatlere sahip olduğunu belirten Davutoğlu, “İki şeyi tekrar vurgulamak isterim. Bu kimyasal silahların tasfiyesi iyi haberdir Ancak bu geçmişte işlenen suçları ortadan kaldırmaz. Türkiye olarak kimyasal silahların tasfiyesini destekleriz. Suriye’nin zaman kazanma taktiklerine boyun eğmeyiz” dedi.