Zak Ebrahim: “Bir teröristin oğlu olarak nasıl barış aktivisti olmaya karar verdim?”

Pazartesi, 6 Ekim 2014 12:02

Dünyaca ünlü TED konferanslarının bu seneki organizasyonunda en etkileyici bir konuşmalardan birini yapan Zak Ebrahim’in ismi aslında gerçek ismi değil. Ailesi babası ile bütün ilişkisini kesmeye karar veridiğinde o da adını değiştirmeye karar verdi. Fakat sonradan bu kararından vazgeçti. Adı çeşitli terör saldırılarında geçmiş ve son olarak 1993′te Dünya Ticaret Merkezi’nin bombalanmasıyla bağlantısı yüzünden suçlu bulunan El-Seyyid Nusayr’in oğlu olduğunu ilan etti. Kendi sözleriyle bunu neden yaptığını konuşmasında şöyle anlatıyor:

“Bunu, belki bir gün şiddet kullanmaya meyilli birisi hikayemi duyup daha iyi bir yolun olduğunu fark edebilir diye yapıyorum. Şiddetli, hoşgorüşüz bir ideolojiye maruz kalsam da fanatikleşmediğimi görür diye yaptım. Fanatikleşme yerine tecrübemi kullanarak terörizme ve bağnazlığa karşı savaşmayı tercih ettim. Bunu terörizmin kurbanları ve onların sevenleri, terörizmin onlara yüklediği acı ve kayıplar için yapıyorum. Terörizm kurbanları için bu hissiz hareketlere karşı konuşup babamın faaliyetlerini kınayacağım. Burada şiddetin insanın dininin veya ırkının doğasında olmadığının ispatı olarak duruyorum. Oğul babasının yolundan gitmek zorunda değil. Ben babam değilim. Teşekkürler.”

Zak Ebrahim’in barış aktivisti olma yolculuğunu anlatan bu TED konuşmasının tamamını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz. Video’da Türkçe altyazı seçeneği de mevcut.