Yüzyılların Yüzyılı sergisi 7 Kasım’a kadar SALT Ulus’ta

Pazartesi, 19 Ekim 2015 13:40
15 Eylül’de SALT Ulus’ta başlayan Yüzyılların Yüzyılı sergisi 7 Kasım’a kadar devam ediyor. SALT Beyoğlu’nda gerçekleştirilen Yüzyılların Yüzyılı’ndan seçili işlerin yer aldığı bu sergide, yankıları hâlen süren ve bugünü şekillendiren tarihsel dönüşümler, travmatik deneyimler ve toplumsal geçişlere karşılık olarak üretilmiş yedi sanatsal ifade sunuluyor. SALT Ulus’ta gösterilmek üzere seçilen işler, çeşitli devlet kararları ve siyasi yaklaşımlar ile bunların halk üzerindeki etkilerini ve yol açtıkları toplumsal gerginlikleri yansıtıyor.

Didem Pekün’ün 2011′den bu yana üzerinde çalışmayı sürdürdüğü deneme videosu Zarlar ve insanlar, tarihin çok yönlü ve tekerrür eden tabiatından hareketle kayda değer ve zaman zaman yinelenen olaylara dikkat çekiyor.  Chto Delat? sanat kolektifinin 2014 tarihli performatif film enstalasyonu The Excluded. In a Moment of Danger [Dışlanmış. Bir Tehlike Anında], kişisel ve haricî etkiler arasındaki bu bağlılıktan temel alıyor. Gerek birey hikâyeleri gerekse de tarihî anlara odaklı bir dizi iç içe geçmiş bölümden oluşan iş, Rusya’daki mevcut siyasi ve toplumsal iklimi sorguluyor.

Sergideki bazı işler, farklı bakış açılarından öznel tarih okumalarını; özellikle de, ulusal gerilimler, sınırlar ve başarısız diplomasinin sonuçlarını araştırıyor. Judith Raum’un eser (2014-2015) projesi, Alman İmparatorluğu’nun 1889 yılının başında Anadolu ve Bağdat Demiryolları’nın inşasındaki rolünü belgeleyen tarihsel araştırmaları sanatsal olarak farklı şekillerde ele alıyor. Jumana Manna ve Sille Storihle’nin 2013 yapımı The Goodness Regime [İyilik Rejimi] filmi, modern Norveç’in ideolojik temelleri ve yaratmayı hedeflediği imajı irdeliyor. Shilpa Gupta’nın, Hindistan’daki Bangladeş, Bangladeş’teki Hindistan anklavlarına odaklandığı Untitled [İsimsiz] (2013-2014) enstalasyonu ise, ulusal sınırların oluşumu sonucu anklavlarda yaşayanların deneyimlediği belirsizlik, devletsizlik ve sıkışmışlık duygusunu işliyor.

Detaylı bilgi için: saltonline.org