Yüzyılın en büyük orman katliamı: Kaçkarlar Mega Dağ 2023!

Cumartesi, 10 Mayıs 2014 10:53

Türkiye kentsel dönüşümün de etkisiyle büyük bir inşaat sahası haline geldi. Birçok ormanlık alan büyük konut alanları ve kamu ihaleleri imara açıldı.

Son günlerde farklı yerlerde büyük bir konut projesi başlıyor. Karadeniz’in gözbebeği Kaçkarlar da bir firma büyük bir inşaata başlıyor.

“O.H.A. Oflu Hocayı Aramak” filmi Karadeniz’in Kaçkar Dağları’nda yapılması planlanan “Mega Kent” projesini ve bu projeyi hayata geçirmeye çalışan mütahit Ali Baltaoğlu’nun hikayesini anlatıyor.

Filmin yönetmeni ve senaristi Levent Soyarslan, filmin sosyal medya tanıtımı için filmde yer alan Kaçkar Dağları Mega Kent projesinin tanıtım filmini internete koydu. Çok kısa sürede insanlar projeyi gerçek sanıp Karadeniz’in doğası talan ediliyor diye imza kampanyaları başlattı. Bazı emlak siteleri de bu durumu fırsat bilip projenin satışına başladı. Bu proje kadar gerçek? Karadeniz’in zirvesine toplu konut alanları ve alışveriş merkezleri mi yapılacak? Filmin senaristi Levent Soyaslan proje ve filmle ilgili Dipnot Tablet’in sorularını yanıtladı.

Asrın Projesi – Kaçkar Megadağ 2023 | Alkışlarla Yaşıyorum

Bu hikaye nereden çıktı? Yaşanmış bir hikaye mi bu?

Bu hikayeyi 2 sene önce kaleme alıp senaryolaştırdım. Aslında temelinde bir ‘Alice Harikalar Diyarında’ hikayesi bu. Harikalar diyarı Karadeniz, beyaz tavşan Oflu Hoca ve onun peşinde bir grup -sözde- belgeselci. Yaşanmış bir hikayemidir bilmiyorum şahsen ben yaşamadım.

Belgeseli çekerken tepki aldınız mı?

Hiç bir tepki almadık zira bu bir belgesel değil kurmaca belgesel yani belgesel havası verilmiş bir sinema filmi. Tamamı senaryoya dayanan oyuncularla sahne sahne plan plan tekrarlar alınarak çekilen bir film. Dünyadan örnekleri Borat, District 9, Punishment Park…vs. Yani gerekli izinleri alarak standart yapım prosedürlerini uyguladığımız için hiç tepki veren olmadı.

Kenan Taş’ın (@esaskenan) yaptığı röportajın devamını okumak için Dipnot Tablet dergiyi hemen ücretsiz indirin!

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN