Yüzme branşını diğer sporlardan ayıran farklı özelliklerin olduğunu biliyor muydunuz?

Pazar, 10 Ocak 2016 16:42

BARIŞ ÇUNGUROĞLU

O kadar meşakkatli bir spor branşı olmasına karşın içinde barındırdığı birtakım özellikleri yüzme sporunu diğer sportif branşlardan farklı kıldığını anlatan bir yazı olsun istedim.

Yüzücüler sürekli olarak antrenmanda olmaktan söylenir ama yüzmeden de yapamadıklarını biliyor muydunuz?

 

Antrenman iptal olunca sevinçten havalara uçarlar ama takım arkadaşlarından ayrı kalmaya dayanamayıp, gitmedikleri o antrenmana dışarıda sosyal bir paylaşım için gene takım arkadaşları ile beraber zaman geçirip, bir şeyler yapabilmek için oldukça çaba sarf ettikleri de bir gerçek. Yüzücülerin en iyi arkadaşları beraber yüzdüğü takım arkadaşlarıdır. Bunun sebebi aslında basit; birlikte o kadar çok zaman geçirirler ki birbirlerine çok yakınlaşırlar. Dışarıda arkadaşlık kurmak onlara göre pek görülen bir davranış değildir. Antrenmanda, dinlenme aralığında, kulvarda, soyunma odasına sohbetler, yarışlarında yarışma zamanını beklerken yan yana geçirilen uzun saatler, dostluklarını güçlü kılar. Yüzme sporundaki arkadaşlıklar bana göre, diğer spor dallarından her zaman bir adım ötededir.

 

İyi bir yüzücü haftada 20-30 saatten fazla antrenman yapar. Aslında bu yüzmeye özel bir durum değildir. Diğer spor dallarında da profesyonel seviyede aynı çalışmalar yapılır ancak dikkatimi hep çeken bir durum da şudur ki, yüzme sporu ile uğraşan sevgili sporcular dışarıda çok konuşmazlar. Sanırım bunun sebebi o kadar fazla zaman suyun içinde kaldıklarından dolayı dışarıda ağızlarını açsalar su kaçacak hissiyatı yaşayacak olmalarıdır diye düşünüyorum.

Şaka bir yana gerçekten de çok konuşan ya da bir şeye kızıp bağıran bir yüzücüye bu zamana kadar hiç rastlamadım. Ruh halleri sürekli sakin yapıdadır. Sanırım bunun sebebi de suyun onlara verdiği bir dinginlik olsa gerek.

Bu yüzücüler bir kaç günden fazla antrenmandan uzak kalırlarsa su hissiyatını kaybederler. Bu onlara özel bir durumdur, bu yüzden yüzücülerin her gün antrenman yapmalarını gerekmektedir. Ve bu spor, sabah erken saatteki antrenmanlarıyla meşhurdur. Ki bende çok yapmışımdır. Brrrrr!!! Sabah 5′te kalkıp buz gibi suya atlamak, maalesef bu sporun en kötü yanıdır. Ancak sabah dinlenmiş bir vücut antrenmanı bir yüzücünün performans gelişimi için çok önemlidir.

Üzerlerinde yaptıkları branşa ait iz taşıyan yegane sporculardır. Birincisi gözlük ikincisi ise mayo izleri üzerlerinden hiç eksik olmaz.

 

Kısacası çocuğunuza fiziki ve sosyal gelişim için mutlaka aldırmanız gereken bir branştır.

Sonuçta, yüzme, bir spor ya da hobi olmanın ötesinde bir yaşam biçimidir. Size hayatınız boyunca kullanacağınız birçok önemli ders veren ve sizi eğiten bir yaşam stili. Yani, siz siz olun çocuğunuzu mutlaka yüzdürün.

 

Tüm yüzücü dostlarıma selam olsun.

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 251. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play