“Yüzde 99 Erdoğan’a ‘Köşk için aday olmalısınız’ diyor”

Cumartesi, 26 Nisan 2014 11:21

AK Parti Grup Başkan Vekili ve Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili olarak, ”Ak Parti’nin yüzde 99’u Recep Tayyip Erdoğan’a ’siz Cumhurbaşkanlığı’na aday olmalısınız’ diyor. Belki yüzde 1, yüzde 2’lik bir kesim de, ‘Siz başbakan kalırsanız, partinin selameti için daha uygun olur’ diye konuşuyor” dedi.

Mustafa Elitaş, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması halinde kimin başbakan olacağı konusunda konuşmanın çok erken olduğuna değinerek, sözlerini şöyle tamamladı:

‘’Şu anda onu bilmemiz mümkün değil. Çünkü anayasamıza göre, mevcut anayasaya göre teamüllere göre, en büyük partinin genel başkanıyla görüştükten sonra kime başbakanlık görevini, hükümeti kurma görevini vereceği, o kendi takdir yetkilerindedir. O zaman şimdi bizde 313 milletvekili var. Sayın genel başkanımız cumhurbaşkanı olduğu takdirde, inşallah 312 milletvekilinden bir tanesine hükümeti kurmakla görev verecek. Kim olur, nasıl olur, uzlaşabileceği, anlaşabileceği, partiyi bir arada tutabilecek ve kamuoyunun kabul edeceği birisini muhakkak ki tercih eder.”