Yurt dışındaki Türkiye algısı değişiyor mu? Tabuların kurbanı mıyız?

Salı, 23 Nisan 2013 09:18

Dipnot.tv canlı yayını Tabu’da bu hafta farklı ülkelerde Türkiye ve vatandaşları hakkında ne gibi tabular olduğunu konuştuk.

Boston, Londra ve İtalya’dan kurduğumuz bağlantılarla yaptığımız programda katılımcılarla Türkiye’nin yurt dışında nasıl algılandığı konuşuldu. Nüfusunun çoğunun Müslüman olmasından dolayı Türkiye’nin adının İslamiyet’le beraber anıldığını söyleyen katılımcılar, bu algının çeşitli ön yargıları ve tabuları beraberinde getirdiğini belirtti.

Boston Maratonu’nda yaşanan bombalı saldırının ardından çevrelerinden farklı tepkiler ve sorular aldıklarını söyleyen katılımcılar soru ya da tepki gelmese bile üzerilerinde baskı hissettiklerini belirttiler. 11 Eylül’den beri değişen algıların son yaşanan olaylarla tekrar eskiye dönmeye meyilli olduğunu düşünen bazı katılımcılar da bu algının değişmesinin bizim elimizde olduğunu söylediler.

Ayrıca Boston’daki insan avı sırasında evi iki defa polisler tarafından aranan ve olaylara tanık olan ilahiyatçı-yazar Arzu Eylül Yalçınkaya yaşadıklarını anlattı. Türkiye vatandaşları ve İslam ile ilgili olan algıyı değiştirmek için eğitimin gerektiğini vurgulayan Yalçınkaya bu konuda üretmenin, yazmanın ve konuşmanın en etkili yol olduğunu söyledi.

Tabu programı haftaya kaldığı yerden bilmediklerimizin veya merak ettiklerimizin kapısını aralamaya devam edecek. Her Salı saat 21:00’deki programımızda tabularınızı yıkmaya hazır olun!

En büyük tabu, tabuların tartışılmasıdır diyor, haftaya Salı günü saat 21:00’deki programımıza katılımınızı bekliyoruzç Dipnot.tv Tabu programına Google Plus sayfamızı takip ederek ve canlı yayın sırasında paylaşacağımız linke tıklayarak katılabilirsiniz!

Siz de Salı günü saat 21.00′de Tabu canlı yayınına katılmak ve düşüncelerinizi paylaşmak isterseniz, Dipnot.tv’nin Google Plus sayfasını takip ettikten sonra, yayın sırasında paylaşacağımız linklere veya sitemizde bulunan “Canlı Yayına Katılın” butonuna tıklayarak katılabiliriz.

hangout-nasıl-yapılır-yatay