Uzuner: Yunuslar intihara sürükleniyor

Cuma, 8 Şubat 2013 16:08

Dipnot.tv Yazarlar ve Okurlar canlı yayını, birçok roman, hikaye ve gezi yazısı yazmış olan Buket Uzuner’i konuk etti.

İnteraktif olarak gerçekleşen canlı yayında okurlarıyla buluşan Buket Uzuner, kitaplarından yaşamına birçok merak edilen soruyu yanıtladı.

Yemekten daha çok ödemeyi, kitaplar için yaptığını söyleyen Buket Uzuner, sayısız kitap aldığını ancak bir şeyleri saymayı sevmediğini söyledi.

Son romanı “Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları” dörtlemesinin “Su” bölümünde yunusları özellikle çalıştığını ve kitabının teması olduğunu söyleyen Uzuner, change.org/yunuslar sitesinde yunus parklarının kapatılması için kampanya başlattığını söyledi. Yunusları havuzlara kapattığımızda beyinlerinde hasar olduğunu aktaran Uzuner, “Sesleriyle yönünü bulan yunuslar dar havuzlarda, kendi seslerini yoğun olarak duyuyor ve beyinleri hasar görüp, intihar ediyorlar” dedi.

Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları serisine, Su’dan sonra Toprak romanıyla devam edeceğini ve şu an bu romanının üzerinde çalıştığını söyleyen Uzuner, daha sonra Hava ile Kapadokya temasını ve Ateş ile Mezopotamya temasını işleyeceğini söyledi.

Seküler Hümanist olduğunu söyleyen Uzuner, her insanı eşit olarak gördüğünü, bir insanın iyi ve hayırlı olması gerektiğini söyledi. Hiçbir kimliğimizi kendimizin seçemediği bir dünyada, birilerini ayırmanın gereksizliğini söyleyen Uzuner, iyiliğin saflık sanıldığını ancak iyiliğin içindeki zekanın çok büyük yürek istediğini söyledi.