Yunanistan adım adım iflasa gidiyor

Pazartesi, 8 Temmuz 2013 10:40

file_Yunanistan için mali yardıma onay verecek Troyka heyeti ile anlaşma sağlanamadı.

Yunanistan’da, Avrupa Birliği (EU), Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından verilmesi kararlaştırılan ikinci yardım paketinin 8,1 milyar Euro’luk altıncı kredi diliminin serbest bırakılması konusunda, Troyka heyeti ile Atina hükümeti arasındaki görüşmelerde uzlaşma sağlanamadığı bildirildi.

TROYKA YETKİLİLERİ ATİNA’DAN AYRILDI

Atina’da 9 gündür Yunanistan’ın kalkınma programıyla ilgili incelemelerde bulunarak bu konudaki uygulamaları gözden geçiren Troyka yetkilileri, kurtarma paketi kapsamında kabul edilen şartlar konusunda hükümetle anlaşma sağlanamaması üzerine Atina’dan ayrıldı.

IMF temsilcisi Paul Thomsen, Atina’dan ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, “Görüşmelerde önemli ilerleme kaydettik, umarım yarınki Eurogroup toplantısına kadar kesin bir karara varırız” dedi.

Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Sturnaras ise bu konudaki kesin kararın Pazartesi günü gerçekleştirilecek Eurogroup toplantısına kaldığını belirterek, “Yarın anlaşma sağlanacağına dair iyimserim” diye konuştu.

PAZARTESİ’YE KADAR SÜRE TANINDI

Troyka, Yunanistan’a, ülkeye kurtarma paketi kapsamında kabul ettiği şartları yerine getirmesi için pazar gününe kadar süre tanımış, aksi durumda 8,1 milyar Euro’luk kredi diliminin riske gireceğini bildirmişti.

Euro Bölgesi Maliye bakanları bugün Brüksel’de biraraya geliyor.

Euro Bölgesi maliye bakanlarının Yunanistan’a sağlanan kurtarma paketinin 8,1 milyar Euro’luk kredi diliminin serbets bırakıp bırakmamaya yönelik karar almaları bekleniyor.

Maliye bakanları ayrıca Portekiz’deki siyasi krizi masaya yatıracak.