YSK Yalova’daki seçimleri iptal etti

Salı, 22 Nisan 2014 09:05

YALOVA’da 30 Mart’ta yapılan ve tartışmalara neden olan belediye başkanlığı seçimi Ak Parti’nin yaptığı itiraz üzerine Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edildi. YSK kararına göre, 1 Haziran’da seçim aynı adaylar ve aynı seçmen listeleriyle tekrarlanacak.

30 Mart’ta yapılan belediye başkanlığı seçimlerinin ardından sonuçlar açıklanmaya başlandığında Yalova’da başkanlık, itirazlar nedeniyle Ak Parti ile CHP adayı arasında yer değişmesiyle Türkiye gündemine oturdu. Yalova’da açıklanan ilk sonuçlarda seçimi Ak Parti adayı Yakup Koçal’ın bir oy farkla kazandığı açıklandı. CHP’nin itirazı üzerine il seçim kurulu tarafından sayım ve inceleme sonucu CHP adayı Vefa Salman’ın 6 oy farkla seçimin galibi olduğu ilan edildi. Bu açıklama üzerine Vefa Salman, Yalova Belediye Başkanlığı görevine 7 Nisan günü başladı.

Sonuçlara itiraz eden Ak Parti bu kez YSK’ya başvurdu. Ak Parti’nin kısıtlılar, askerler ve sandık kurulu üyelerinin seçmen olmadığı halde oy kullandığı yönündeki itirazı üzerine YSK, İl Seçim Kurulu’ndan gelen sonuçları bugünkü toplantıda değerlendirdi. YSK, CHP’nin 6 oy farkla kazandığı seçimi 7 kısıtlı seçmenin oy kullandığı gerekçesiyle iptal etti. Karar, 9 kabul oyuna karşın 2 ret oyu ile alındı. Yalova’da 1 Haziran’da aynı seçmen listesi ve aynı adaylarla belediye başkanlığı seçimi yapılacak.