YouTube’un kapatılma nedeni ulusal güvenlik değil Atatürk’e hakaret

Çarşamba, 2 Nisan 2014 10:57

Suriye tapelerinin yayınlanması üzerine kısa bir süre içinde Türkiye’de erişime kapatılan YouTube’la ilgili konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, sitenin erişime kapatılmasının ulusal güvenlikle ilgili olduğunu belirtmiş, dünyanın her yerinde, her ülkenin, ulusal güvenliğiyle ilgili bir husus söz konusu olduğunda böyle bir tedbir alabileceğini söylemişti. Ancak YouTube.com’un mahkeme kararıyla kapatılma gerekçesinde gösterilen kanun maddesi ulusal güvenliği alakalı değil Atatürk’e hakaret içeren kanunu işaret ettiği ortaya çıktı.

YouTube’un kapatılmasında Dışişleri’ndeki gizli ses kayıtlarının etkili olduğunu düşünürken TİB’in internet sitesi sorgulama sayfasında youtube.com.tr hakkında bilgi talep edildiğinde çıkan sonuç herkesi şaşırttı. TİB’in YouTube’u kapatma gerekçesi aynen şöyle:

“Bu İnternet sitesi (youtube.com) hakkında Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi’nin 27/03/2014 tarih ve 2014/358 sayılı kararına istinaden ve 5651 sayılı kanunun 8. Madde 1/b bendi uyarınca Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından KORUMA TEDBİRİ uygulanmaktadır.”