Yönetmen Ezel Akay’dan Taksim Dayanışması’na mektup

Pazartesi, 17 Haziran 2013 16:20

ezel-akayYönetmen Ezel Akay Taksim Dayanışması’na yazdığı mektubu Facebook hesabı üzerinden paylaştı.  ”Benim için her şeyden önce gezi direnişi bir demokrasi mücadelesidir. Bu mektubu Taksim Dayanışması’na yazdım. Fikirlerinizi bekliyorum.” dedi.

İşte o mektup

Merhabalar!
Ben bu mesajı “Direniş”in “Savaş”‘a dönüşmekte olduğunu düşündüğüm için direnişin kalbinde yer alan herkese yazıyorum. Benim için her şeyden önce gezi direnişi bir demokrasi mücadelesidir.
Savaşın olduğu yerde demokrasinin sözünü etmek imkansız hale gelir! Kimin mağdur, kimin zalim olduğu karışır. Bu basit ama önemli neden dolayısıyla, “savaşı durdurmayı-sokaklardan çekilmeyi” öneriyorum.
Ben bile giriştiğim ikna tartışmalarının bir sinir harbine dönüşmekte olduğunu içim acıyarak farkettim. Tıpkı biber gazı yer ve su bombalarıyla yanarken “ağzını bozmamaya” imkan olmaması gibi ben de fikri tartışmayı bir ikna ve uzlaşma alanı olarak kullanamıyorum.
Ayrıca bu tepkiselliğin asla düşülmemesi gereken bir hatayı da birlikte getirdiğini görüyorum: İktidarın kavramsal alanına “düşmek” ve “dost-düşman” ayrımında yerini almak!
Bu kavramsal alanın dışında kalmak ve “Gezi Ruhu” olarak gördüğüm şaşırtıcı ve cazip, içi dopdolu kavramlara geri dönebilmek için durmayı-çekilmeyi, sokakları polislere bırakmayı öneriyorum.
Keşke bunu “birden” yapabilsek de ilk günün sürprizini tekrarlasak!
Bu bize tekrar birlikte düşünme, haksız yere tutuklanan dostlarımızın haklarına konsantre olma, demokratik alanın başka direniş stratejilerini geliştirme imkanı sağlayacaktır.
“Bizden bekleneni” yapmayalım, beklenmeyeni biz yaratalım, iktidara asla güvenmeyelim ve gözümüzü dört açalım! Gazdan ve insafsızlıktan gözümüzün kapanmasına izin vermeyelim!
Yoksa yakında tarih tekerrür edebilir, ve provakatör olmayan bir kızgın silahını ateşlemeyi deneyebilir!
Ne kazandığımızı biliyor muyuz? Korkmayalaım ve”Onu” koruyalım!
Ben “sokaklardan birden çekilmenin” bize ne kaybettireceğini sizlerden duymak istiyorum. Öneri bana aittir, ama eylemin sahibi”ben” değilim! Sevgilerimle!