Yolcu uçağı okyanusa iniş yaptı: 22 yaralı

Pazar, 14 Nisan 2013 09:53

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Endonezya’nın en büyük özel havayolu şirketi olan Lion Air’a ait bir yolcu uçağı, Bali adasına iniş esnasında pisti ıskalayınca suya iniş yaptı. 101 yolcu ve 7 mürettebatın bulunduğu uçakta 22 kişi yaralandı. Büyük panik yaşanan uçağın sığ sulara düşmesi faciayı önledi.

Avustralya’nın AAP haber ajansının verdiği bilgiye göre, uçak TSİ 09.00 sularında inişe geçti. Görgü tanıklarının ifadesine göre, uçak hızı nedeniyle durmayı başaramayarak pisti geçti ve suya düştü.

BÜYÜK PANİK YAŞANDI
Reuters’ın verdiği bilgiye göre, Endonezya hükümeti, uçaktaki 108 yolcu ve mürettebatın sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı. Lion Air’in, Boeing 737 tipi uçağı yeni aldığı ve uçağın henüz geçtiğimiz ay seferlere başladığı öğrenildi.

Bandung kentinden havalanan uçakta yer alan yolculardan 60 yaşındaki Tantri Widiastuti, ‘Her şey normal giderken bir anda kendimizi suda buluverdik. Uçağın tabanında bir sürü delik gördüm… Çok hızlı bir şekilde tahliye edildik’ dedi.

AP haber ajansına konuşan yolculardan biri, “Uçak inişe geçtiğinde birden denize yakınlaştığını gördüm ve sonunda suya çarptı. Tüm yolcular boğulma korkusuyla panik içinde çığlıklar atıyordu” dedi.

AFP’nin Bali’deki Densapar kentinde bulunan muhabiri ise yolcuların başları ve vücutlarının çeşitli yerleri sarılı halde hastaneye getirildiklerini ve toplam kaç kişinin yaralı olduğu hakkında kesin bir bilgi bulunmadığını belirtti.

Lion Air, yeni uçaklara yaptığı yatırımla adını duyuran bir firma. Airbus ile 234 yeni uçak için geçtiğimiz ay 24 milyar dolarlık bir anlaşma yapan şirket, Boeing firmasıyla da bir yıl önce 230 uçak için anlaşma imzalamıştı.

Yerel televizyon kanallarında beliren görüntülerde, Boeing yolcu uçağının suya inmesinin ardından yolcuların tahliye edilmesi gösterildi. Twitter’da paylaşılan fotoğraflarda ise uçağın sığ sularda, kayalık bir alanın yanında bulunduğu görüldü.