Yoga yaparken stilinden ödün vermek istemeyenler… Bu haber size

Pazartesi, 15 Nisan 2013 15:34

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Geçtiğimiz hafta Newyork’ta düzenlenen yoga konferansındaydım. Dünyanın en iyi hocaları 5 gün boyunca bu konferansta dersler verdiler, workshoplar düzenlediler. Hatta Sting’in efsanevi yoga hocaları Sharon Gannon ve David Life’tan da yoga dersi alma fırsatım oldu…

Tabi oldukça ilginçti. Dünyanın merkezi kabul edilen NY’ta, Manhattın’ın göbeğinde bir otelde yoga yapmak, hiç gitmemiş olsam da tahmin edebildiğim kadarıyla Hindistan’da bir aşramda huşu içinde yoga yapmaktan oldukça farklıydı. Yoga, Amerika’da bir endüstri olmuş durumda. İstatistiklere göre Amerika’da 16 milyon kişi yoga yapıyor. Ve bu sayı gittikçe artıyor. Yüzlerce yoga stüdyosu var ve hala açılıyor. Sadece NY’ta 500 adet yoga stüdyosu var.

Onlarca ‘celebrity’ güzel vücutlarını yogaya borçlu olduklarını söylüyorlar. Tabi yoganın bu kadar popüler olması sadece celebrity’lerin güzel sözlerinden kaynaklanmıyor. Yoga günümüzün stresli dünyasında adeta bir ilaç gibi insanların hayatına hafiflik katıyor. Yoga pratik eden kişiler hem bedenen, hem ruhen daha sağlıklı oluyorlar. Ve bu durum, etraflarındaki kişiler tarafından farkedilen birşey olduğundan, bu değişikleri farkedenler de hemen yogaya başlıyorlar. Yani yoga bulaşıcı bir ‘spor’ ve bu yüzden dünyada yapanların sayısı gittikçe artıyor.

Yoga endüstrisinin en önemli bölümünü yoga kıyafetleri oluşturuyor. Amerika’da yoga kıyafetleri çılgınlığı yaşanıyor diyebilirim. Bunun öncüsü ise daha sonra Amerikalı ortaklar edinen Lululemon adlı bir Kanada firması. Spor yaparken giyilen pantalonların sentetik, parlak ve sıkıcı olduğu düşüncesinden yola çıkan firma, yarattığı yoga pantalonlarıyla büyük bir trend yakalamış. Kadınlar yoga pantalonlarını günlük hayatta da giyer olmuşlar. Firma şu anda Amerika’da gittikçe yayılıyor ve yıllık cirosu 1.5 milyar dolar!

Gerçi firma son günlerde büyük bir sıkıntı yaşıyormuş, satın alınan pantalonlar iç gösterdiğinden iade ediliyormuş! Bu durum hem markanın imajını hem de karlılığını büyük oranda etkilemiş. Lululemon mağazalarına giren kişiler ise teste tabii tutuluyormuş! Mağazalarda müşteriler yoga pantalonunu giyip, öne eğilme hareketi yapıyorlarmış. Mağaza görevlisi de giydikleri taytın iç gösterip göstermediğini müşterisine söylüyormuş!!!

Lululemon’un Amerika’daki başarısıyla birçok marka kendi tarzlarıyla da bu yükselen trendin bir parçası olmuş durumdalar. Hardtail ve Om Girl adlı iki marka daha çok organik pamuktan yaptıkları yoga kıyafetleriyle oldukça popülerler. Koleksiyonlarının güzel tarafı ise yoga için almış olduğunuz bir pantalonu veya hırkayı, buluzu günlük hayatınızda da çok şık bir şekilde kullanabiliyor olmanız. Markaların başarılarında bunun payı çok yüksek.

Türkiye henüz yoga konusunda daha çok yeni, ama gittikçe yoga yapanların sayısı Türkiye’de de artıyor. Ben de hem bir moda tasarımcısı hem de yoga yapan biri olarak Yoga dünyasının bir parçası olmak üzere yola çıktım. Benim için rahatlık kadar stil de önemli olduğu için yoga ve pilates kıyafetleri satan online bir site açtım. Seçtiğim ürünlerde stil kadar, kıyafetlerin yoga veya pilates dışında da kullanılabiliyor olmasına dikkat ediyorum . Amerika’dan birkaç marka ve Almanya’da popüler olmuş bir marka ile anlaştım.

Bir parça yoga ve pilates stüdyolarına renk ve stil getirmeye çalıştım diyebilirm. Siteyi şu adesten ziyaret edebilirsiniz.. http://www.trendyoga.com/

Eğer henüz yoga yapmadıysanız size bir ders bile olsa bir stüdyoya gidip denemenizi tavsiye ederim. Pişman olmayacaksınız.

Namaste…

Müge Ersin