Yoga ve Pilatesin Efsanevi Buluşması: Yogalates

Perşembe, 25 Haziran 2015 11:11

Amerika’daki spor salonlarında rüzgar gibi esen yepyeni bir spor trendi var, o da yogalates! 1997’de pilates hocası Jonathan Urla tarafından geliştirilen bu spor, Doğu Hindistan’ın tarihi yogasını Almanya’nın yüz yıllık pilatesi ile birleştiriyor ve ortaya vücut direncini ve esnekliğini geliştiren, derin karın kaslarını güçlendiren ve ruha çok iyi gelen bir egzersiz çıkıyor.

İki sporun da benzer felsefeleri var; Belirli duruşları yapabilme, doğru nefes alma, ve meditasyon ile farkındalığa ulaşma. İki sporu da yaparken beyin vücut ile nefese odaklanıyor, böylece zihin ve beden arasında tam bir iletişim kuruluyor. Yani koşu bandında koşmaktan veya bisiklete binmekten çok farklı bir histen bahsediyoruz. Bu benzerlikler sayesinde de yoga ve pilates birbirlerine çok iyi geliyorlar.

Yogalates2Peki, Yogalates tam olarak nasıl yapılıyor? Bir derste 40’a yakın hareket üzerinde duruluyor. Bacaklar, sırt ve göğüs kafesinin yükseltilip kaldırılması, bacaklarla daire çizme, güneşi selamlama, savaşçı ve aşağı bakan köpek pozu bu hareketlere dahil. İlk 20 dakika yerde yapılan hareketler ve esnemelerden sonra yoga serilerine geçiliyor. Pozlarda uzun süre beklendiği için sanki hep yoga yapılıyor hissine kapılıyorsunuz ama karın hareketlerine geçildiğinde “Ah Pilates!” anı yaşanıyor. Pilatesten yogaya yapılan doğal geçişler sayesinde tüm ana kas grupları çalıştırılıyor.

Sonuçlar ise herkesin dilinde. Daha sıkı ve belirgin kaslar, şekillenmiş bir kalça, incelmiş bir görünüm ve iç huzur. Ancak bazı eğitmenler yogalatese pek de bayılmıyor. Yoganın çok daha derin ve ruhsal olduğunu ve yogalatesin yogaya ihanet ettiğini söyleyenler var. Bu eğitmenlerin önerisi de yoga ve pilates derslerinin ayrı ayrı alınması ve bu iki metodun da derinlemesine öğrenilip yapılması.

Hazırlayan: NAZLI ŞENYUVA

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 222. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play