Yoga Trend mi Yoksa İç Huzur mu?

Cumartesi, 14 Eylül 2013 16:21

yoga-in-sabina-italySon zamanlarda en çok takip ettiğim sportif branşlar içerisinde olan yogaya bu yazımda değinmek istedim.

Bu sportif branşı uygulayanlarda gözlemlediğim, kimisi için bir yaşam felsefesi kimisi için ise o yapıyor benim neyim eksik düşüncesi…

Ülkemizde bir ünlü bir şeyi yapmaya görsün, orjinali yaratmaya çalışan bir millet olsak üstesinden gelemeyeceğimiz şey olmayacağına inanan birisiyim.

Ancak bir şey trend olmaya görsün!

Taklidin kopyanın kralını yapabiliyoruz. Ah birde kendimiz olabilsek.

Çok iyi bilmediğim ve merak ettiğim bu konu için size ukalalık yapmamak adına, üşenmedim ve Nişantaşı’na giderek bu işi bilenine sordum.

Sevgil Yoga Eğitmeni Orkun Kargöz hoca beni karşısına aldı ve bir bir anlattı.

Aydınlandım.

Şimdi de size aktarıyorum.

Sevgili Orkun hocamın söylemi ile, yoga, binlerce yıl önce Hindistan’da ortaya çıkmış bir yaşam bilimiymiş.

Yoga sözcüğü Sanskritçe “birleştirmek veya bütünleşmek” anlamına geliyormuş. Tam da şu sıralar yaşadığımız sıkıntılı günler içerisinde birleşmek için bence herkesin yoga yapması lazım!

Yoga, evrenle bütünleşme, bir olmak anlamında da kullanılıyormuş.

Şöyle ki, bir insanın mutluluğu fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlık ile olur. Bu üç beden arasında dengeyi yakaladığında iç huzura kavuşursun. Sağlıklı olmak için üç bedenin de dengelenmesi gerekir.

Yoga sistemi; bedeni, zihni ve ruhu tamamen eğiten, huzur veren ve kişinin kendini tanımasını sağlayan, dünyadaki en eski kişisel gelişim metodudur.

Yoga insana kendi benliğini tanımasını, dengede tutmasını öğretir.
Çektiğimiz anlamsız acılar, yoga sayesinde yerini evrensel uyuma bırakır.
Yoga ile uğraşan insan, kendi “özünün” farkındalığını yaşar. Ve kendini evrendeki her şeye çok daha yakın hisseder.
Canlı, cansız her şeye daha derin bir sevgi duyar. Onlarla bütünleşir. Yoga mutlu ve aydınlık bir insan olmanın yöntemidir.

Dikkat! Yoga bir din değildir

İnsanları fiziksel, zihinsel ve ruhsal disiplin yoluyla mutluluğa, başarıya ve aydınlanmaya ulaştırmayı amaçlayan bir sistemdir.

Yoga yolunda ilerlemenin belirtileri sağlık, fiziksel hafiflik hissi, metanet, temizlik, hoş ses, olumlu beden kokusu, zihnin dengeli, sakin ve huzurlu olması, ihtiraslardan arınma ve alçak gönüllülüktür.

Birey kendini ve bütün eylemlerini evrensel ruha adayarak ve ona sığınarak, evrensel karma yasasının köleliğinden kurtulmakta ve Civana Mukta, yani ‘özgür ruh’ olmaktadır. Civana kelimesi Sanskritçe ‘bedenlenmiş ruh’, mukta ise ‘özgür’ demektir. Böylece Civana Mukta ifadesi ‘maddi bedende olmasına rağmen ruh düzeyinde yaşayan kişi’ anlamına gelmektedir.
Civana Mukta ruh olduğunu hiçbir zaman unutmamakta ve yoga yolundan sapmamaktadır.

Gözlemlediğim ve konuşmalarına şahit olduğum bazı kişilerin söylemleri şu şekildedir;
“Yoga yolunda insan her şeyden vazgeçmelidir.” Bu yanlış bir söylentidir!
“Yoga dünyadan ve dünya nimetlerinden vazgeçmemektedir.” Bu da yanlış bir söylentidir; Yoga olumsuz şeylerden, insanoğlunun gelişmesini engelleyen ve sağlığını mahveden şeylerden vazgeçmektedir.
Yoga eylemden vazgeçmemektedir!
Yoga insanlara zararlı faaliyetlerden vazgeçerek toplumun gelişmesi için çalışmaktadır.

Sevgili sporseverler eğer yogayı trend diye yapacak olursanız anlamına ve içeriğine varamayacaksınız. Yogada devamlı ve düzenli uygulama başarının sırrıdır.

Yoga teknikleri düzenli yapılırsa, insan bedenle zihnin uyumunu, fiziksel, duygusal, zihinsel, sinirsel ve ruhsal gelişimini, iç barışını ve huzurunu sağlar. Bu yolda çaba göstermek ve vazgeçmemek çok önemlidir.

Çaba göstermeyen kişiye, hiç kimse yardım edemez. Tembel birinin yükselmesi için bu işi bilen en yetkin üstat bile hiçbir şey yapamaz.

Yoga yolunda, sabırlı olmak çok önemlidir (Bu sabır bizim toplumumuzda her ne kadar olmasa bile)

Aceleci birinin yoga yolunda ilerlemesi imkansızdır. Yoga dikkatle ve yavaş yavaş uygulanmalıdır. Birey yoga tekniklerini doğru yolla, orijinal şekilde uygularsa, ilk çabasında bile, olumlu sonuçlar alır.

Başlangıçta uygulama mükemmel olmayabilir, bu doğaldır.
Zaman içinde, yaptıklarınız mükemmelleşecektir. Her gün, daha iyi bir şekilde yapacaksınız. Mükemmellik kendiliğinden gelecektir.
Sabır ve dikkat, yoga yolundaki yükselişin sırrıdır.

Trendlere kapılmadan iç huzurunuzu bulmanız temennisi ile…

Hadi bakalım şimdi herkes yoga yapsın.

Sevgiyle kalın
BARIŞ ÇUNGUROĞLU