Yine Yemen, yine ABD ve yine sivil ölümler

Cuma, 13 Aralık 2013 16:47

Amerika Birleşik Devletleri insansız hava araçları ile Yemen’de yine sivilleri vurdu. Bu kez düğün konvoyunun hedef olduğu saldırıda en az 17 kişi hayatını kaybetti.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin aileleri, yakınlarını gömmeyi redderek, protesto için naaşları başkent Sana’ya götürebilecekleri tehdidinde bulundu. Kurbanların aileleri, El-Beyda kentindeki kabilelerle Cuma namazının ardından acil bir toplantı düzenleyeceklerini, ülkede ABD’ye ait insansız hava araçlarıyla düzenlenen saldırılara tepki için hükümet karşıtı eylemleri artırma konusunu görüşeceklerini belirtti.

Yemenli emniyet yetkilileri ise, ABD insansız hava aracıyla düzenlenen saldırının geçtiğimiz hafta Savunma Bakanlığı yerleşkesine bomba yüklü araçlarla intihar saldırısı düzenleyen El-Kaide mensuplarına yönelik olduğu ancak yanlışlıkla sivillerin hedef alındığı iddia etti.

ABD, Yemen’de El Kaide’ye yönelik operasyonlarını İHA’larla yapıyor. Bu operasyonlar çok fazla gündemde yer edinmese de ABD basını İHA’ların neden olduğu sivil kayıplar üzerinden Beyaz Saray’a sert eleştiriler yöneltiyor.