Yılmaz Büyükerşen: Eskişehir’in kazanımlarını korumak için yeniden aday oldum

Çarşamba, 19 Mart 2014 14:45

Google Türkiye ve Dipnot.tv işbirliği ile gerçekleştirilen Seçim Sohbetleri’nin bugünkü durağı Eskişehir’di. Üç dönemdir Eskişehir’de Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı görevini yürüten ve bu kez Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday olan Yılmaz Büyükerşen canlı Hangout yayında soruları yanıtladı.

Bu seçimlerde aday olmayı düşünmediğini belirten Büyükerşen fikrini neden değiştirdiğini ise şöyle anlattı:

Aslında ben üç dönemdir başkan olarak seçiliyorum ve üçüncü dönemden sonra aday olmamaya karar vermiştim. Fakat bu büyükşehirlerin il belediyesi olma yasası çıktıktan sonra köylerden ve kapatılan beldelerden gelip bana, “Hocam aday olmayacakmışsınız. Halbuki böyle bir kanun var. Bizim terk edip geldiğimiz o köyleri o ilçeleri acaba kalkındırmak, onlara da hizmet etmek konusunda böyle bir şansı kullanmaktan niye kaçıyorsunuz?” dediler. “Hele bakalım düşünelim” dedim. Bir grup arkadaşım ise “Aman aday olma köyler ilçeler seni tanımazlar, onlar yıllardan beri senin aday olduğun partiye de oy vermiyorlar riske etme kendini” dediler. Ben risklerden korkan bir insan değilim. Risklere karşı nasıl göğüs gerdiğimi beni tanıyanlar çok iyi bilir. “Aday olurum ve beni kurda kuşa yem etmezler” dedim ve ben onlara karınca kadarınca da olsa hizmet götürmek için bu riskleri almaya değer gördüm.

Ama bu aday olmamda bir başka neden daha vardı. Bu konuşmalar geçtikten sonra diğer rakip partilerin adaylarına baktım ve şöyle karar verdim: Bu son defa da olsa önümüzdeki beş yıl da Eskişehir’in bugüne kadarki kazanımlarını kaybetmemesi, yeni şeyler kazanması, köye ilçeye kırsala da yardım götürmesi için yeniden aday olmalıyım… Eskişehir yalnızca Eskişehir’e değil Türkiye’ye lazım örnek bir şehir olması lazım.