Yıldız Savaşları’nın yeni yıldızları

Pazartesi, 12 Mayıs 2014 12:57

Yıldız Savaşları serisinin yeni üçlemesinin kadrosu uzun bir bekleyiş sonrası nihayet geçen hafta açıklandı. Hatta uzun değil destansı bir bekleyiş oldu bu. Kadroya geçmeden önce açıklamaya kadar olan entrikalarla dolu süreci hatırlayalım.

2012’nin Kasım ayında Disney, Yıldız Savaşları serisinin yaratıcısı George Lucas’ın şirketi Lucasfilm’i 4,05 milyar Dolar’a satın aldı. Bununla beraber, ilki 2015 yılında vizyona girmesi planlanan yeni bir Yıldız Savaşları üçlemesinin yapılacağı açıklandı. Lucasfilm’in en değerli aktifi olan Yıldız Savaşları serisini Disney’nin kendi haline bırakması beklenemezdi. Normal bir gelişmeydi bu.
Tüm zamanların en fazla gişe yapan üçüncü film serisi olan Star Wars’un devam filmleri demek, ne de olsa koskoca bir (hatta iki) neslin hâleti ruhiyesinde inanılmaz kuvvetli bir popüler kültür depremi anlamına geliyordu. Özellikle Klasik Üçleme olarak bilinen, Luke Skywalker, Leia Organa ve Han Solo’nun maceralarının devamı niteliğini taşıyacak hikâyeler, yıllardır serinin hayranlarının rüyalarını süslemişti. Ama şimdiye kadar Lucas, hiçbir zaman devam filmi çekilmeyeceğini söylemiş ve serinin hayranları da, kahramanlarının diğer maceraları için, hepsi de birbirinden rezalet Yıldız Savaşları kitap veya çizgi romanlarını okumak zorunda kalmışlardı. Yani Disney’nin Yıldız Savaşları serisini sinemada devam ettireceğini açıklaması büyük bir olaydı.

Fakat bu açıklamadan sonra işler yavaşladı. Hatta biraz çetrefilli bir hal aldı. Yıldız Savaşları’nın yeni üçlemesinin ilk ama serinin yedinci bölümü olacak filmi (bu filmlerle hasbelkader ilgilenenler için ne karışık olmalı) kimin yöneteceği önce epey tartışıldı. Aylar geçti, filmi kimin yöneteceği bir türlü belli olmadı. Nihayet JJ Abrams görevi kabul etti; ama sonradan anlaşıldı ki Abrams öyle kolay kolay evet dememişti.

Filmin yapımı daha ilk açıklandığında senaryoyu, George Lucas’ın bizzat kaleme aldığı söylenen bir taslağın üzerinden Oscar’lı senarist Michael Arndt’ın yazacağı belirtilmişti. Arndt, neredeyse dokuz ay boyunca senaryonun üstünde çalıştı. Sonra bir gün JJ Abrams ona “usta, ellerin dert görmesin ama ben senin senaryoyu kullanmayacağım” dedi; Arndt’a yol göründü. Abrams’ın kendisi tamamen baştan, yepyeni bir senaryo üstünde çalışmaya başladı. Filmin çekimlerine zaten az bir zaman kalmıştı (Türkiye’de olduğu gibi iki günde yazılmaz senaryolar); yardımcı olsun diye Yıldız Savaşları’nın klasik üçlemesindeki İmparator (The Empire Strikes Back) ve Jedi’ın Dönüşü (Return of the Jedi) filmlerinin de yazarı Lawrence Kasdan’ı da yanına aldı.

Görüntü yavaş yavaş netleşiyordu. Yeni üçlemenin yapım aşamasında tüm sorumluluk, Lucasfilm’in Disney’e satılmasından altı ay önce şirketin başına geçen ünlü yapımcı Kathleen Kennedy’ye ait olacaktı. Kennedy’nin bizzat bu iş için Lucasfilm’e gelmişti. Bölüm Yedi’nin senaryosunu yazması için Michael Arndt’la o anlaşmıştı. Hatta JJ Abrams’ı yönetmen koltuğuna oturtmak için belki de en çok o uğraşmıştı. Yeni üçlemedeki filmlerin yönetmenleri kim olursa olsun bütün işler Kennedy’den sorulacaktı.

Evdeki hesap çarşıya uymadı. Abrams, en önce Arndt’ı yolladı; sonra adamın Lucas’ın notlarından esinlenerek yazdığı senaryosunu çöpe attı ve filmin hikayesini baştan kendisi yazdı. Abrams’ın alametifarikası olan “gizem kutusu” yani film vizyona girene kadar onunla ilgili kamuoyuyla çok az bilgi paylaşma stratejisini Kennedy bu sefer uygulamayacaklarını belirtmişti. Tam tersi Abrams’ın birebir bu yönteme yeniden sarıldığı, filmin kadrosunun çekimlerden sadece iki hafta önce açıklanmasıyla ortaya çıktı.

JJ Abrams, tüm filmlerini yönetmese bile Lucas gibi yeni üçlemenin ağa babası olmak istiyor. Burada da çakıştığı isim Kathleen Kennedy. İlk raundları nakavt ardına nakavtla Abrams kazandı. Bölüm Sekiz ve Bölüm Dokuz’u da onun yöneteceği açıklanırsa olay zaten bitmiştir. Ama bu iş böyle giderse Kennedy’nin, Lucasfilm’le 2017’de bitecek olan beş yıllık kontratını yenilemeyeceği de gül gibi ortada.

Ali Arıkan‘ın yazısının tamamını okumak için Dipnot Tablet dergiyi ücretsiz olarak hemen indirin!

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN