“Yetmez ama evet!” Prof. Dr. Mehmet Özcan paketi Dipnot’a anlattı

Pazartesi, 30 Eylül 2013 12:34

fft64_mf1562114Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Yeni Bina’da düzenlediği basın toplantısıyla günlerdir merakla beklenen yeni “Demokratikleşme Paketi”ni açıkladı. Erdoğan, “Kamu kurumlarında başörtüsü yasağını kaldırıyoruz” dedi. Başbakan ayrıca “ilkokullardaki öğrenci andı uygulamasını kaldırdıkları”nı da açıkladı.

Ankara Strateji Enstitüsü Başkanı Prog. Dr. Mehmet Özcan, paketteki düzenlemeleri Dipnot’a değerlendirdi.

Özcan “Paket demokratikleşme için yeni bir adımı ifade ediyor. Genel anlamda Türkiye’nin toplumsal kümelerine dokunacak bir düzenleme olmuş” dedi.

“Burada sorun paketin içeriğinde belirli konularda beklentiler oldu. Ruhban Okulu ve Cemevleri için olan beklentilerin olması ve bunun pakette karşılanmaması yeni bir düzenleme olacağını gösteriyor. Alevilerin beklentilerinin bu kadar çok konuşulup pakette yer almaması çok tartışılacak gibi görünüyor. Bu paketi bu sebeplerden dolayı da hiçleştirmemek gerekiyor.

Yetmez ama evet bir paket olmuş diyebilirim.

Paketteki sürpriz ise bence kişisel verilerin korunması ile ilgili madde. Bence çok önemli bir gelişme bu. Bir diğer sürpriz ise seçim barajının dayatılmaması tartışmaya açılması.”