Yeşiller Partisi Eşbaşkanı uyardı: Başbakan bindiği dalı kesiyor

Pazartesi, 10 Haziran 2013 15:15

alman-yesiller-partisi-esbaskani-ozdemir-merkel-4358595_3068_300Almanya’nın başkenti Berlin’den yayın yapan RBB Inforadio’ya konuşan Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümet karşıtı eylemler karşısındaki uzlaşmaz tavrının iktidarı tehlikeye soktuğunu söyledi.

Gezi Parkı’daki eylemcilerin genç olmasına ve ilk kez siyasi bir gösteriye katıldığına dikkat çeken Özdemir, Erdoğan hükümetine karşı yapılan gösterilerin kısa süre sonlanacak gibi görünmediğini de savundu.

Adalet ve Kalkınma Partisi modelinin ekonomik başarıya dayandığına dikkat çeken Özdemir, “Yabancı yatırımcılar geri çekilir de ekonomi bundan etkilenirse AKP hükümeti de tehlikeye girer” dedi.

Erdoğan’ın sertlik yanlısı tavrıyla bindiği dalı kestiğini savunan Özdemir, “Erdoğan onları çapulcu ilan ederek ve üstlerine polisi göndererek göstericilerden kurtulamaz” şeklinde konuştu.

“Gezi” eylemlerini Almanya’da Yeşiller Partisi’ni doğuran gösterilere benzeten Cem Özdemir, 6-7 Haziran’da İstanbul’a gelerek, eylem alanını gezmişti. Erdoğan hükümetini protesto eden gençlerle konuşan Cem Özdemir, çok sayıda fotoğraf da çekmişti.

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, “Gezi” eylemlerini “Avrupai” olarak nitelendirmiş ve modern hayat tarzını benimsemiş gençlerin taleplerini dile getirme biçimi olarak yorumlamıştı.

Özdemir, Gezi Parkı’nda polisin sert müdahalesini ve çadırları yakmasını da şu sözlerle eleştirmişti: “Polisin barışçıl protestoculara karşı gösterdiği orantısız tepkiyi şiddetle kınıyorum. Protestoculara uygulanan orantısız güç kullanımının derhal sona erdirilmesini ve olayların bir Meclis Araştırması Komisyonu tarafından araştırılmasını talep ediyorum.”