Yenilikçi tiyatro, alternatif tiyatro mudur?

Pazartesi, 4 Mart 2013 23:17

Oyunperest’te bu hafta, Altıdan Sonra Tiyatrosu’nun oyuncularından Selen Şeşen ve Ankara’dan Stüdyo Cer’in oyuncuları Naz Göktan ve Aytek Şayan ile performatif, deneysel, yenilikçi, diğer bir deyişle günümüz tiyatrosunun yepyeni halleri, Dipnot.tv canlı yayınında konuşuldu.

Selen Şeşen Altıdan Sonra Tiyatro ekibi içerisinde Kumbaracı 50′de Dertsiz Oyun ve Yokuş Aşağı Emanetler gibi büyük beğeni toplayan oyunlardan, Dertsiz Oyun ile seyirci ve oyuncuların birbirlerini aynaladıkları enteresan anlardan ve seyircilerden gelen ilginç yorumlardan söz etti. Aynı anda beş farklı oyunda yer almanın oyuncuya yüklediği sorumluluktan bahseden Selen Şeşen, alternatif oyunlarda oyuncunun seyirci ile iletişiminin ve doğaçlamanın en üst düzeyde olduğunu ve bunun kendisini beslediğini söyledi.

Oyunculuğun bir meydan okuma ve sınırları aşma üzerine olduğunu ifade eden Aytek Şayan, Hayvan Çiftliği oyununda at karakterini canlandırdığını, oyuncunun belli bir karakter oynamayı amaç edinmesinden ise, her role açık olması ve sınırlarını genişletmesi gerektiğini aktardı.

Dipnot.tv Oyunperest canlı yayınında Naz Göktan, tek kişilik oyun oynamanın oyuncuyu geliştirdiğini, performatif oyunculuğun bedenini tanımaktan sahne üzerinde karakterin dönüşümüne ve ekip olmanın motivasyonuna kadar oyunculuğun kendisini heyecanlandıran yönlerini anlattı.

Oyunperest canlı yayınında ayrıca, Oyuncu-Yönetmen-Yazar ilişkisini anlatan konuklar, Erdal Beşikçioğlu, Binnaz Dorkip, İlyas Odman ve Yiğit Sertdemir ile çalışmalarının kendi oyunculuklarında keşifler yapabilmeleri, oynarken ilham almaları ve oyun yazma ve sahnelemede konusunda kendileri için teşvik edici bir unsur olduklarını söylediler.

Dipnot.tv Oyunperest canlı yayınına her Pazartesi saat 21.00′de siz de katılabilir, tiyatro hakkında görüşlerinizi paylaşabilir ve konuklarımıza merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken Dipnot.tv’nin Google Plus sayfasını takip etmek ve canlı yayın sırasında yayınlayacağımız linke Google Plus hesabınız açıkken tıklamak!

Hangout Nasıl Yapılır2 Yatay