Yeni yüzyıl savaşlarına hoşgeldiniz!

Pazartesi, 29 Aralık 2014 15:35

Eğer yaşadığımız süre boyunca bir Dünya savaşı görürsek bu muhtemelen silahlarla değil klavyelerle olacak. Geçtiğimiz günlerde Kuzey Kore’nin Sony şirketine yaptığı online saldırı ile bunun işaretlerini görür gibiyiz. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’u konu alan filmin yayınlanmaması için Sony’yi hackleyen Kuzey Kore siber kuvvetleri iki ülke arasında internet savaşlarını da başlatmış oldu. Sony de bu yapılan saldırı karşısında filmin gösterimini erteledi. Peki, Amerikan başkanı bu durumdan memnun mu? Hiç de değil!

Başkan Obama geçen günlerde bir açıklama yaptı ve öncelikle Kuzey Kore’yi siber teröristlikle suçladı. Kendilerinin bu harekete doğru zamanda karşılık vereceklerini de ekleyen Obama, Sony şirketini de bu tehditlere boyun eğdiği için eleştirdi. Obama’nın terörizmi finanse eden ülkeler listesine koymakla tehdit ettiği Kuzey Kore’den bu durum karşısında resmi bir açıklama gelmedi fakat olası her türlü savaşa karşı ülkede bulunan 1.2 milyon askerin alarma geçirildiği gelen duyumlar arasında.

Geçtiğimiz Pazartesi günü ise Kuzey Kore’de garip şeyler oldu. Ülkedeki tüm internet bağlantısı bir anda kesildi. Olayın Başkan Obama’nın Sony’e yapılanların bir siber-vandalizm olduğunu ve bu saldırıya karşı orantılı bir cevap vereceklerini ilan ettikten sonra olması sadece bir tesadüf mü?

Kuzey Koreli yetkililerin resmi olarak Sony’ye yapılan saldırıları inkar etmesi ve ortak soruşturma talepleri geri çevrilirken gözler haftasonu boyunca gidip gelen internet bağlantısına çevrildi ve sonunda pazartesi günü tamamen gitti. Bu on saatlik kesintinin ardından Amerikalı yetkililer görüşme taleplerini reddettiler ve hiç bir açıklama yapmadılar. Olayın arkasındaki muhtemel senaryo Amerikalıların Çin hükümetine Kuzey Kore’nin internetini kesmesi konusunda baskı yaptığı şeklinde. Bu ne kadar doğru bilinmiyor ama herkesin konuştuğu senaryo budur.

Amerika’nın Kuzey Kore’nin internetini yavaşlatması veya kesmesi aslında çok da zor bir şey değil zaten koca ülkenin sadece bin küsur adet internet protokolü var. Kıyaslamak gerekirse bu sayı sadece New York’da bulunan bazı sitelerden bile daha az. Amerika’nın ise milyarlarca internet protokolü var ve uzmanlara göre bu kesintinin kaynağını tam olarak belirlemek oldukça zor. Amerika tarafından gelen tek açıklama verilecek karşılıkların bazılarının görünür bazılarının ise görünmez olabileceği şeklinde. Artık bu cümleden siz ne çıkardınız orası size kalmış.

Kuzey Kore’nin internet bağlantısının neredeyse tamamı Çin hükümetinin sahip olduğu China Union şirketi tarafından sağlanıyor. İşin ilginç tarafı bu şirket Pazartesi günleri hizmet vermiyor. Fakat Çin’in komşusunun internetini yine de kesebileceği ihtimali oldukça güçlü. İnternet analistlerine göre Kuzey Kore’nin internet ağları geçen Cumadan beri yoğun baskı altında. Bu durum routelara yani yönlendiricilere yapılan DDoS saldırısı ile tutarlılık gösteriyor.

Hazırlayan: GÖKSAN KADAYIFÇI

Yazının devamı için:

Dipnot Tablet’in 197. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK 

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play