Yeni ruhani lider yine seçilemedi

Çarşamba, 13 Mart 2013 13:43

defeb9f8-c0c3-4c21-92d3-b5f9f3485b37Sistine Şapeli’ne kapanan 115 kardinal bugün de Katolik Kilisesi’nin yeni ruhani liderini seçemedi. Bugün yapılan oylama sonunda yine şapelin bacasından siyah duman çıktı.

115 Kardinal, Papalık seçimi Konklav’ın ikinci gününde yerel saatle 09.30′da Sistine Şapeli’ne kapandı.

Konklav’ın ikinci gününe Paolina Şapeli’nde ayin yaparak başlayan kardinaller, ikinci oylamada da yeni Papa’yı seçemedi. Oylama sonunda şapelin bacasından siyah duman yükseldi. Kardinallerin bugün yapacağı ikinci oylama da yerel saatle 18.00′de başlayacak.

1.2 milyarlık Katolik aleminin ruhani liderini belirlemek için ilk kez dün öğleden sonra Sistine Şapeli’ne kapanan kardinaller, ilk günkü ilk oylamada Papa’yı seçememişti. Yeni Papa’nın seçilemediği şapelin bacasından çıkan siyah dumandan anlaşılmıştı.

DUMAN YOK KÖTÜ KOKU VAR
115 kardinalden 77′sinin oyunu alan adayın Papa seçileceği Konklav’a, bu şart sağlanana kadar günde 2 oturum ve 4 oylama ile devam edilecek.

Sübyancılığı örtbas etmekle suçlanan ve tartışmalara rağmen yeni Papa’yı seçecek 115 Kardinal arasında yer alan Roger Mahony hakkındaki son iddia, örtbas için 10 milyon dolar ödeme yaptığı şeklinde.

Katolik dünyası yeni Papa’nın belirleneceği seçime odaklanmışken; ki ilk tur sonunda beklendiği gibi beyaz değil siyah duman göründü, rahiplerin karıştığı sübyancılık olaylarıyla ilgili bir iddia daha geldi.

İddianın merkezinde, Los Angeles başpiskoposluğu sırasında bölgesinde görev yapan rahiplerin karıştığı 129 sübyancılık vakasını örtbas ettiği gerekçesiyle, ‘Papalık seçimlerine katılamaz’ tartışması yaratan Kardinal Roger Mahony var.

İddiaya göre; Michael Baker adlı eski bir rahip, çocuklara cinsel tacizde bulunduğunu ve bunun 7 yıl boyunca sürdüğünü Mahony’e itiraf etti. Ancak Mahony, söz konusu din adamının psikolojik tedavi görerek görevine geri dönmesine göz yumdu.

Üstelik rahip Baker, aynı suçu defalarca daha işledi. Baker’ın 4 çocuğa cinsel tacizi ise, olayın kapanması için Başpiskopos Mahony’nin 10 milyon dolar ödemeyi kabul etmesiyle gerçekleşti.

Bu skandalı, Rahip Baker’ın avukatının da doğruladığı yansıyan bilgiler arasında. Bu sübyancılık vakalarından 2′sinin ise yargıya intikal etmiş olduğu belirtildi.

TEPKİLERE RAĞMEN SEÇİMDE
Kardinal Mahony’nin ismi üzerindeki tartışam 16. Benediktus’un Papalık makamından ayrılmasının ertesinde patlak vermiş, ABD’li Katolik grupları ve basın, Mahony’nin Papalık seçimi olan Konklav’a katılacak olmasına sert tepki göstermişti.

Buna rağmen Mahony, salı günü başlayan Konklav için Kardinaller Meclisi’nde yerini alıp, İncil’e el basarak seçim yemini etmişti.

İskoçya’daki Roma Katolik Kilisesi’nin başında bulunan Kardinal Keith O’Brien da, 1980′li yıllarda rahiplere uygunsuz davranışlarda bulunduğu iddiası üzerine, Konklav öncesi istifa etmişti. O’Brien’ın katılmaması üzerine Büyük Britanya Konklav’da temsilcisiz kalmıştı.