Yeni Papa ilk ziyaretini Kuzey Irak’a yapacak!

Pazartesi, 25 Mart 2013 11:03

papa-francis-resmen-goreve-basladi-4441354_6314_400Amerika kıtasından seçilen ilk Papa olma özelliği taşıyan Francis, ilk yurt dışı ziyaretini Kuzey Irak’a yapacak

Katolikler’in yeni papası Papa Francis’in ilk yurt dışı seyahatinin Kuzey Irak’a yapacak olması, dünyada şaşkınlık yarattı… Dünyada ve özellikle Ortadoğu’da çok önemli değişimler yaşanırken, çiçeği burnunda Papa Francis’in ilk yurt dışı seyahatini öğrenenler, şok yaşadı.

ZİYARET TARİHİ AÇIKLANMADI
Kuzey Irak’ta, Bölgesel Yönetim Başkanı Mesut Barzani ile görüşecek olan Papa Francis’in bu kararı zihinleri de karıştırdı. Ziyaret tarihi açıklanmadı. Ancak Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Vakıflar ve Dini İşler Bakanlığı yetkilileri, Papa Francis’in ziyaret tarihinin kesinleşmediğini belirterek, “Bu konuda çalışmalar sürüyor. Papa’yı ağırlamak bizim için çok önemli” dedi.

VATİKAN YALANLAMADI
Kuzey Irak yönetimi, ziyaret teklifinin Vatikan’dan geldiğini açıkladı. Vatikan, konuyla ilgili sorulara cevap vermekten kaçındı. Ancak bir gazetecinin, “Sessiz kalmanızı, Kuzey Irak seferinin yalan olduğunu anlıyoruz. Yanılıyor muyum?” şeklindeki sorusuna ise Vatikan’ın cevabı şöyle oldu: “Kuzey Irak’a gitmeyeceğimizi söylemek doğru olmaz.”