Yeni Papa hakkında çarpıcı iddia

Perşembe, 14 Mart 2013 10:22

g-cvr-cardinal-jorge-mario-bergoglio.photoblog600Arjantinli Jorge Mario Bergoglio Katolik kilisesinin 266. papası oldu.

Papanın Arjantin’den seçilmesi ülkede genel bir memnuniyet yaratsa da, Bergoglio’nun diktatörlük döneminde aldığı iddia edilen tutum yüzünden çok büyük destek göremedi.

Bergoglio Avrupa dışından seçilen ilk Arjantinli ve Latin Amerikalı papa olmasının yanında, tarihin ilk cizvit papası da oldu.

Avrupa’da katolik nüfusun hızla kan kaybetmesinden dolayı yeni papanın Avrupa dışından seçileceği öngörülüyordu. Güney Amerika ülkelerinde bölgeden bir papanın seçileceğine kesin gözüyle bakılıyor, dünyanın en büyük katolik nüfusunu barındıran Brezilyalı adayın seçileceği düşünülüyordu.

Brezilya’da her sene bir milyon kişinin mezhep değiştirerek evanjelist olması ve toplam nüfus içinde yüzde 35′i geçmeleri Vatikan’ın yeni papa seçimlerinde Güney Amerika’ya öncelik vereceği şeklinde yorumlanıyordu.

Arjantin’in desteğini alamadı

Papanın Arjantin’den seçilmesi ülkede genel bir memnuniyet yaratsa da, Bergoglio’nun diktatörlük döneminde aldığı iddia edilen tutum yüzünden çok büyük destek göremedi. Arjantinle ilgili her olayı Plaza de Mayo Meydanı’nda kutlayan Arjantinliler, bu kez meydan yerine meydandaki katedralde kutlamayı tercih etti.

Diktatörlük işbirlikçisi olmakla suçlanıyor

Yeni Papa, Jorge Mario Bergoglio, Arjantin’deki insan hakları kuruluşları ve Plaza de Mayo Anneleri ve Büyükanneleri tarafından darbe döneminde diktatörlerle işbirliği yapmakla suçlanıyor.

Arjantinli Papa, iki sene önce, diktatörlük döneminde işkence merkezine çevrilen Donanma Teknik Okulu (ESMA) davasında tanık olarak dinlendi, birçok müşteki tarafından iki cizvit papazı korumayı reddederek gözaltına alınıp aylarca işkence görmelerine sebep olmakla suçlandı ama her zaman suçlamaları reddetti.

Darbe döneminde cizvitlerin en yüksek makamında olan Bergoglio’nun, korumasındaki gecekondu bölgelerinde kilisenin yoksullara yardım kolunda çalışan aktivist Francisco Jalics ve Orlandio Yorio’nun sığınma taleplerine olumsuz yanıt verdiğini ve bilerek, papazları darbecilerin kucağına attığı iddia ediliyor.

Dönemin Moron bölgesi Piskoposu Miguel Raspanti, Pagina 12 gazetesinde tarihçi Horacio Verbinsky’e verdiği demezte, iki papazı kurtarmak için Bergoglio’nun vereceği bir izin belgesine ihtiyaçlarını olduğunu ama Bergoglio’nun imza atmaya hiçbir zaman yanaşmadığını söylüyor.

Özel bir grup tarafından kaçırılan Jalics ve Yorio aylarca ESMA’da işkence gördükten sonra, yarı çıplak ve uyuşturulmuş bir halde şehrin çok uzağında bir alanda bulunmuşlardı.

Tags