Yeni başlayanlar için ABD’deki borç tavanı krizi

Salı, 15 Ekim 2013 20:18
us-debt-ceiling-default.si

17 Ekim Perşembe günü itibarı ile ABD borç tavanı olan $16.699 trilyonluk limitine ulaşacak. Şu anda hazinenin finansal zorunluluklarını yerine getirecek yeterli nakiti yok. Hazine kasasındaki $30 milyar, artı vergi gelirleri devlet ödemeleri için yeterli değil. Bu yüzden ABD hergün biraz daha temerrüde düşmeye (yasal olarak borcunu ödeyememe durumu) yaklaşacak. Hazinenin 17 Ekim itibarı ile $11 milyar emekli maaşı ödemesi gerekiyor. Savunma sözleşmeleri ödemesi $9.8 milyar. $2.2 milyar hastenelere ve yaşlıların bakımına ödenecek. 31 Ekim itibarı ile hazinenin borçları $6 milyar faiz yapacak.

Ve 1 Kasım itibarı ile $58 milyarlık bir ödeme paketi daha var. Bu pakete engelli yardımı, tıbbi bakım sigortası, emeklilik sigortası, ve askeri maaşlar dahil. Hazinenin günde $6 milyar vergi geliri ile hem bunları ödemesi hem de borcunu kapatması mümkün değil. Bu yüzden okullara, sosyal yardım kurumlarına, savunma sözleşmelilerine milyonlarca dolar borcu olacak. Dünya genelindeki ABD devlet tahvili sahiplerine ödeme yapamaması ise fazileri arttıracak. Amerikan dolarının dünya para birimi olarak prestiji düşecek.

Peki ABD devleti Çin’li yatırımcıya mı borcunu ödesin yoksa kendi gazisinin parasını mı versin? 100 milyon adeti bulan aylık ödeme listesinde öncelik belirlemek çok zor olacak. Hazinenin para biriktikçe günlük ödemeler yapması öneriliyor. ABD’nin bütün bu ödemeleri yerine getirebilmesi için kongrenin borç tavanını 17 Ekim’e kadar $17 trilyona çıkartması gerekiyor. Fakat Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu kongre borç tavanın yükseltilmesi için Obama’nın Demokrat hükümetine onay vermiyor. “Hükümet ile bütçe konusunda anlaşmadan borç tavanının yükselmesine izin vermeyeceğiz” diyen Cumhuriyetçiler ve Obama arasında kritik pazarlık devam ediyor.