Yemek yapmayı mesleğe dönüştüren eğitim!

Pazartesi, 4 Mart 2013 14:17

Dipnot.tv canlı yayınlarından Öğrenmenin Yaşı Yok programının bu haftaki konusu ‘Aşçılık’.

İstanbul Culinary Institute, Chefschool ve Uygulamalı Profesyonel Aşçılık Eğitimi Sertifika Programı’nın eğitmenlerinin konuk olduğu canlı yayında, yemek yapmayı mesleğe dönüştüren eğitimler konuşuldu.

Eğitimlerde, isteyen kişileri en kısa sürede meslek edindirme ve sektörün eğitimli elaman ihtiyacını karşılama, beceri geliştirme, damak zevki, hız ve ekip çalışması konularında eğitim veriliyor.

Eğitimlerin genel çerçevesi Hijyen ve sanitasyon,Yemeğin tarihsel gelişimi, Besin bilgisi ve besinlerin tanıtılması,Mutfak ekibi, bıçakların tanıtılması , kesme tekniklerinin tanıtılması ile başlayıp Türk Mutfağı’nın kendine has pişirme teknikleriyle devam ediyor.

Son ve en önemli aşamada uygulamaya geçen eğitimlerde öğrenciler, Enstitü Restoran’da şeflerin gözetiminde farklı bölümlerde çalışarak, günlük yemeklerin hazırlanmasında ve operasyonda aktif olarak rol alırlar.

Amasya Üniversitesi Mutfak Sanatları uzmanı Kemal Enes aşçılık eğitimi almak isteyenlerin, 15-18 yaşları arasında Turizm ve Aşçılık okulları ve Üniversitelerin Turizm işletmeciliği bölümlerinde eğitim görebileceğini ya da Chefschool gibi işinin ehli şeflerden eğitim alarak yoğun programlarla aşçılık mesleğinin içerisinde aktif rol alabileceklerini söyledi.

Kemal Enes ayrıca, aşçılığı dipsiz bir kuyuya benzetti. Her şeyden önce insanın içinde tutku olması gerektiğini her geçen gün yeniliklere açık olan bir meslek olduğunu söyledi.

Siz de Dipnot.tv’nin canlı yayınlarına katılabilirsiniz. Bunun için Google Plus hesabımızı takip edin ve canlı yayınlar sırasında paylaşacağımız linke tıklayın!

Hangout Nasıl Yapılır2 Yatay