Yazın fenomen şarkısı Dipnot Tablet’te! İşte çok tartışılan klibin başka versiyonları

Çarşamba, 11 Eylül 2013 11:20

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Yıllardır ‘atanamayan Justin Tımberlake’ yaftası altında müzik kariyerine sebatla devam eden ve ne acıdır ki aslında Timberlake’ten daha iyi olan, dünyalar tatlısı Robin Thicke sonunda müzik dünyasında hak ettiği yere kuruldu. Son hiti Blurred Lines şarkısı bütün yaz dilimizen düşmedi. Şarkının harikalığının üstüne bir de kadın/erkek herkesin gözlerini şaşı eden seksi klibi ile Blurred Lines tam bir fenomen halini aldı.

Şarkı ilk yayınlandığından beri tartışma yaratmaya devam ediyor. İlk önce klip üstsüz olarak dans eden kızlar nedeni ile You Tube’dan veto aldı ve bir süreliğine siteden kaldırıldı. Bunun üzerine alternatif olarak klibin daha edepli bir versiyonu yayınlandı. Ama yeni versiyon da klibi eleştirilerden kurtaramadı. Klipte yarı çıplak dans eden 3 model Emily Ratajkowski, Jessi M’Bengue ve Elle Evans’ın arasında Thicke, Pharrell Williams ve T.I’nin giyinik olarak modellerle flört etmeleri, kadınları güçsüz ve savunmasız olarak göstermekle suçlandı. Tabii ‘niye kadınlar çıplak da, erkekler giyinik?’ eleştirisini ‘erkekler de mi soyunsaydı?’ şeklinde anlamamak lazım. Konu o değil. Konu şarkının nakaratında geçen “I know you want it” (istiyorsun biliyorum) sözünün, medeni dünyanın kadın erkek ilişkilerinde oturtmaya çalıştığı “hayır diyorsam hayırdır” anlayışı ile çelişiyor olması. Ayrıca şarkının adı ‘Blurred Lines’ da (belirsiz çizgiler) kadınların kesin çizgileri olmadığı, kesin cevaplar vermedikleri, hayır istemiyorum’ların aslında biraz da evet istiyorum olarak anlaşılabileceği gibi tehlikeli bir izlenim yarattığından tecavüzü haklı gösterdiğine kadar varan eleştirilerle karşılaştı.

Çıktığı programlarda Thicke mütemadiyen şarkıda böyle bir mesaj vermeyi amaçlamadıklarını söylüyor. 20 yıldır birlikte olduğu ünlü oyuncu Paula Patton ile 8 yıldır evli olan bir çocuk babası Thicke kadınları aşağılamasının mümkün olmadığını anlatıp dururuken ve neredeyse hepimizi ikna edecekken, en son MTV müzik ödüllerinde Miley Cyrus ile yaptığı bayağılıkları ile insana ‘bunu yapan, onu da yapar’ dedirtiyor. Zira Thicke’in MTV müzik ödüllerinde, Madonna’nın 30 yıllık showlarının dandik kopyaları ile yolunu bulmayı amaçladığı anlaşılan eski kezban, yeni “vahşi kız” Miley Cyrus‘un peşine takılıp kendini böylesine madara etmesini anlamak mümkün değil. Demek ki içinde varmış!

Ama bir yandan da Blurred Lines şarkısının ve klibinin analizinin fazla derinden yapıldığını düşünmek için pek çok geçerli sebep var. Thicke’in diskografisindeki bir çok şarkının aynı cinsiyetçi ifadeleri içerdiği aşikar. R&B ve soul müzikte sık rastlanan bu motiflere ilk defa görmüşcesine tepki verilmesi şarkının popülaritesinden kaynaklanıyor olsa gerek. Şarkı You Tube’da izlenme rekorları kıraraken Twitter’da da en çok konuşulanlar listesinde.

Klibin parodileri de You Tube’da gitgide artıyor. En son Auckland Üniversitesinde hukuk okuyan feministler tarafından çekilen Blurred Lines’in feminist versiyonu YouTube tarafından sakıncalı bulunmuş ve kaldırılmıştı. Fakat tepkilerin ardından yeniden You Tube’a eklendi. Tıklanma rekorları, satış rekorları, sansasyonellik rekorları kıran Blurred Lines şarkısı kafa karıştırmada da iddialı. Moderatörlerinin “videoyu kaldırın, yok yok kaldırmayın, ya da kaldırın ya, neyse tamam bırakın…” gibi karışık bir psikoloji içinde olduğunu anladığımız YouTube şimdi Blurred Lines’in sadece kendisi ile değil bir de parodileri ile sınav veriyor.

Konusulan Feminist versiyonu:

Başka bir tanesi:

Bir de kendi oynadıkları var: