Yaza damgasını vuracak 10 film! Ali Arıkan yazdı

Pazar, 19 Mayıs 2013 14:32

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Bu yaz izleyeceğimiz filmlere bakmaya devam ediyoruz.

Dünya Savaşı Z (Gösterim Tarihi: 21 Haziran)
Max Brooks’un 2006 tarihli romanı Dünya Savaşı Z, kurmaca-belgesel kıvamında yazılmış bir gezi kitabıdır. İnsan uygarlığını yok olmanın eşiğine getiren bir zombi savaşından sonra, Birleşmiş Milletler’de görevli bir yetkilinin dünyayı dolaşıp, zombi vebasıyla ilgili çeşitli kişilerle yaptığı “röportajların” derlemesinden oluşur. Tam olarak sinemasal anlatıma uymayan bu romana kafayı takan Brad Pitt, kariyeri boyunca süren vurdu-kırdılı Hollywood filmleri orucunu Dünya Savaşı Z’nin adaptasyonuyla bozuyor. Hem filmin başrolünde, hem de yapımcılarından. Fakat ilginç olan şu ki, filmin yapım aşamasında çok büyük sorunlar yaşandı. Brad Pitt’le yönetmen Marc Forster kanlı bıçaklı oldular, birbirlerine küstüler, filmin son aylarında konuşmadılar bile. Sonra filmin üçüncü perdesinde çok büyük problem olduğu ortaya çıktı. Lost ve Prometheus’tan tanıdığımız Damon Lindeloff filmin sonunu yeniden yazdı, bunun için yeniden çekimler yapıldı, bütçe de haliyle fırladı. Lindeloff’un kariyeri boyunca hikâyelerinin sonlarını bir türlü getirememiş olması da ayrı bir ironi. Sinema tarihinin en büyük fiyaskolarından biri olmaya aday filmi izlemek için çok sebep var anlayacağınız. Ama hiç biri iyi sebepler değil.

Sevimli Canavarlar Üniversitesi (Gösterim Tarihi: 21 Haziran)
Çok değil, sadece dört sene önceye kadar Pixar demek kalite demekti. Animasyon stüdyosunun, ticari kaygılardan çok sanatsal tutkular üzerine kurulu filmleri her sene çocukları sevindirir, büyükleri de çocukluklarına geri götürürdü. Ama ne olduysa, o zamanlar oldu ve Pixar, daha önceki hitlerine devam filmleri çekme gibi bir yol izlemeye başladılar. Toy Story dışında hiçbir filme devam filmi çekilmez mantrasını çöpe attılar. Finding Nemo’nun devam filmi geçenlerde açıklandı. Cars serisi devam ediyor. Ve şimdi de 2002 tarihli Monsters Inc’e devam filmi çekildi. Bu sefer kahramanlarımızın üniversitedeki günlerini izleyeceğiz. Başrolde Billy Crystal ve John Goodman olmasa tenezzül bile etmezdim ama onların hatırına göreceğim.

Ateşli Aynasızlar (Gösterim Tarihi: 28 Haziran)
Ben beğenmesem de Bridesmaids hem gişede çok başarılıydı hem de genel olarak çok sevildi. O filmin yönetmeni Paul Feig, Melissa McCarthy ile Ateşli Aynasızlar’da yeniden buluşuyor. Bu sefer yanlarında bir de Sandra Bullock var. İyi anlaşamayan iki kadın polis ortağın başlarından geçenleri anlatan komedi, Lethal Weapon serisinin biraz daha matrak ve biraz daha az testosteronlu hali gibi. Fragmanları gerçekten eğlenceliydi ve filmi görmüş olanlar da Bridesmaids’den bile komik olduğunu söylüyorlar. Bridesmaids’i beğenmediğim için bu bana pek bir anlam ifade etmiyor ama bu detayı eklemek de zorundaydım.

Dünya : Yeni Bir Başlangıç (Gösterim Tarihi: 28 Haziran)
Will Smith ve oğlu Jaden Smith, M. Night Shymalan’ın yeni filminde, bir felaket sonrası insanların geride bıraktığı dünyaya çakılan uzay gemisinin iki mürettebatını oynuyorlar. Shymalan, Altıncı His’le Hollywood’a en tepeden giriş yapıp daha sonraları yavaş yavaş yıldızı sönen yönetmenler klanında başı çeker. Bu filmiyle, kaybettiği prestijini yeniden yakalamaya çalışıyor. Filmin fragmanları, basmakalıp bir bilimkurgu hikayesi tadının dışına çıkmıyor maalesef. Efektler de görebildiğimiz kadarıyla vasatın altında. Acaba Dünya : Yeni Bir Başlangıç, Shyamalan için de yeni bir başlangıç olabilecek mi? (Yavrum be!)

Maskeli Süvari (Gösterim Tarihi: 5 Temmuz)
The Lone Ranger, nam-ı diğer Maskeli Süvari karakterini beyazperdeye uyarlamak için çok çalışıldı. Özellikle doksanlarda belli bir ivme kazanılmış olsa da, yapımcılar bir türlü başarılı olamadılar. Bunun en büyük sebebi, Maskeli Süvari hikayelerinde asıl kahramanın Süvari’den çok Kızılderili yoldaşı Tonto’nun olmasıydı. Yani starlar, Süvari’den çok Tonto’yu oynamak istiyordu. Bu sebepten dolayı da bir türlü birbirine denk iki star bulunamıyordu. Aksiyon sinemasının en önemli yapımcılarından Jerry Bruckheimer işe el attığında çözümü, Tonto rolünü Johnny Depp’e, Maskeli Süvari rolünüyse nispeten daha az bilinen ama yıldızı yükselmekte olan Armie Hammer’a vermekte buldu. Yönetmen koltuğuna da Karayip Korsanları serisinin ilk filminin yönetmeni Gore Verbinski oturdu. BU filmin de yapım aşaması epey sorunluydu ama Karayip Korsanları kıvamında eğlenceli bir yapımın ortaya çıktığı söyleniyor. Göreceğiz.

Only God Forgives (Gösterim Tarihi: 5 Temmuz)
Çılgın yönetmen Nicolas Winding Refn ve Saf suratlı Ryan Gosling’in Drive’dan sonraki yeni filmleri bu sene Cannes’da yarışıyor. Çekimleri Tayland’da gerçekleşen projenin yine bir suç filmi olduğu dışında pek bir şey bilinmiyor filmle ilgili. Çalışan en ilgi çekici yönetmenlerden biri olan Refn’in filmi, bu yazın merakla beklenenleri listesinde üst sıralarda.

Beyaz Saray Düştü (Gösterim Tarihi: 12 Temmuz)
Alman yönetmen Rolan Emmerich, Independence Day filminde yerle yeksan ettiği Beyaz Saray’a geri dönüyor. Geçen hafta vizyona giren Kod Adı: Olympus gibi, Beyaz Saray’ın teröristler tarafından ele geçirilmesini anlatan filmin başrolünde Channing Tatum var. Tatum belki de yeni Hollywood’un en parlak yıldızlarından biri. Böyle abidik, gubidik filmlerle kredisini harcamasa daha iyi olurdu ama heyhat. Bu oyun böyle oynanıyor.

Pasifik Savaşı (Gösterim Tarihi: 19 Temmuz)
İşte Man of Steel’den sonra bu yaz iple çektiğim ikinci film. Konusu: Pasifik Okyanus’unun dibinde gerçekleşen bir deprem, dünya ve başka bir boyut arasında bir kapı açar. Bu kapıdan da yüzlerce metre büyüklükte Godzilla-vari canavarlar dünyamıza gelmeye ve Pasifik’in kıyısındaki şehirleri yerle bir etmeye başlarlar. İnsanlık da bu devasa yaratıklarla mücadele etmek için onlar kadar büyük dev savaşçı robotlar inşa eder. Dev Yaratıklar, dev robotlara karşı. Daha ne istiyorsunuz. Sinema, böyle hikayeler için yaratılmış! Fragmanda, robotlardan biri koskoca bir yük firkateynini yerde sürüyor, sonra da onu sopa gibi kullanıp bir canavarın ağzını burnunu dağıtıyor. Yaşasın! En sevdiğim şey!

Wolverine (Gösterim Tarihi: 26 Temmuz)
X-Men’in ve hatta Marvel çizgiromanlarının en ünlü karakterlerinden Wolverine’in maceraları devam ediyor. Başrolde yine Hugh Jackman var; bu sefer jendini Japonya’da buluyor. 1980’lerdeki çok ünlü bir Wolverine hikayesinden esinlenen filmin, bir öncekine göre daha küçük ve kişisel bir yapım olduğu söyleniyor.

Elysium : Yeni Cennet (Gösterim Tarihi: 9 Ağustos)
District 9’ın yönetmeni Güney Afrika’lı Neill Blomkamp’ın yeni filmi, yine sosyal içerikli bir bilimkurgu. Uzak gelecekte zenginler, dünyanın yörüngesindeki Elysium adlı bir yapay cennette yaşıyor. Geri kalan halksa dünyada çile çekiyor. Film, başroldeki Matt Damon’ın karakterinin dünyadan Elysium’a kaçma çabalarını anlatıyor. Fragmanını beğendim; ilginç bir film olacağa benziyor.

Ali Arıkan

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ