Yaz sporları mı Yaz aşkları mı?

Çarşamba, 23 Temmuz 2014 11:04

Yaz aşkları mı yaz sporları mı? Barış Çunguroğlu her ikisini de Dipnot tablet için yazdı.

 

Yaz sporları mı Yaz aşkları mı?

Yaz sporları ile yaz aşkları arasında bir seçim yapsak hangisini seçerdiniz? Yoksa bu yaz kalbinizi ikisine de mi açacaksınız? Aslına bakarsanız, ben sporla tanıştığımdan bu yana yelkeni her ikisine de açanlardanım. Her yaz aşık olur, deliler gibi spor yaparım. Sanırım artık spor benim gerçek aşkım oldu.

Aramızda ciddi bir ilişki var. Aşkınıza ayırdığınız zamanın onda birini sporunuza ayırmayı hiç denediniz mi? Ben denedim. Sonra ne oluyor biliyor musunuz.? Sporunuza aşık olmaya başlıyor ve ondan kopamıyorsunuz.

Yaz sporları dediğimde herkesin aklına ilk olarak su sporları geliyordur. Bunlar arasında ‘yüzmeyi’ yaz sporu listemin en başına koyuyorum.

Bunun dışında kalan, su kayağı, wake board, jet ski, surf, kano, katamaran gibi birçok spor denilebilecek düzeyde egzersiz mevcut.

Aralarında seçtiğim yüzmeyi, sportif amaçlı yaparsanız, çok doğru bir iş yapmış olursunuz. Yüzmek omurga sağlığı için en sağlıklı yoldur. Birçok doktorun omurga problemi yaşayan hastalarına reçete olarak yazdığı bir antrenman şeklidir. Suyun kaldırma kuvvetinden faydalanılarak yapılan ve vücudunuzun bütün kaslarının aktif olarak çalıştığı 7’den 70’e herkese önerilecek, ortepedik ve ruhsal açıdan kendinizi en iyi hissedeceğiniz egzersizdir.

Özellikle sırt problemi olan (sırt ağrıları, kifoz, skolyoz) kişilerde yüzme ilk yapılacaklar listesindedir. Psikolojik olarakta suyun rahatlatıcı etkisinden dolayı terapi merkezlerinde de yüzmek vücuda en çok faydayı sağlar.

Ayrıca; su, sakin ve durgun haliyle huzur veren, insanı enerjisiyle kendine çeken bir doğa zenginliğidir. Şiddetiyle dağları aşıp, kayaları sürükleyecak kadar güçlü. Buharlaşarak göğe çıkıp, üstümüze yağmur olarak dökülen su, taşı toprağı yıkayıp herşeye hayat veriyor.

Su aşktır!

Eski efsanelerde yaraları iyileştiren, insanı ayağa kaldıran sulardan söz edilirmiş. Ona böyle büyülü özellikler yakıştırılması tesadüf mü? “Sudaki enerji, eksik olanı tekrar yerine getirilebiliyor” inancı alternatif tıpçılara göre etkili bir tedavi yöntemi…

Dünyanın birçok yerinde, bazı akarsulara, göllere ya da kutsal mekanların bahçesinde bulunan minik havuzlara bozuk para vs. atılıp, suya dilek fısıldandığı da bir gerçek…

Hıdırellez’de sanırım hepinizin dikkatini çekmiştir. İnsanlar sahillere akın akın gidip, dileklerinin yazılı olduğu kağıtları kıyılardaki sulara bırakıp, evrenden dileklerde bulunurlar değil mi?

‘Su gibi ezberlenir, su gibi gitsin’ denilir, arkasından su dökülür. Hatta “suyun gizli mesajı” adlı kitabını okuduğum, Japon bilim adamı Masaru Emoto, “Su canlıdır ve duyguları algılayan kristallerden oluşur” fikrini resimlemiş olduğu kitabı ile çok ses getirdiğini biliyorum. Okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store
ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play