Yaz dönüşü depresyona dikkat!

Çarşamba, 14 Eylül 2016 19:42

Biz işin uzmanları, uzun süren tatillerin ardından iş yaşamına alışmada adaptasyon sorunları yaşandığını çok iyi biliyoruz.

Hafta sonu tatili sendromuna benzer özellikler gösteren bu ruh hali, işini sevmeyen kişilerde daha travmatik olarak kendini gösterdiği de bir gerçek.Tatil dönüşlerinde bu sorunu aşmak için, kendinize nefes alma zamanları ayırmanızı şiddetle tavsiye etmekteyim.

Yoğun iş temponuzdan uzaklaşıp uzun yaz tatili kullanan günümüz insan tipinin, işlerine geri döndüğünde çeşitli psikolojik ve fizyolojik sorunlar yaşaması garanti.

Özellikle şehir dışında geçen tatil süresi, kent yaşamına ve iş yerindeki rutin işlere dönüşte depresif duygu durumuna neden olduğundan, çözülmesi zor sonuçlar da doğurmakta.

Yaz tatiline hiç bitmeyecekmiş duygusuyla başlanmamasını gerektiğini önerdiklerini söyleyen psikologlar, psikolojik olarak kendinizi tatil durumuna kaptırmamanızı özellikle tavsiye ediyorlar. Tatilinize, ‘bu benim dinlenmem için güzel bir fırsat, yapamadıklarımı yapmak için bir iyi bir fırsat’ düşüncesiyle başlamak sizi bu durum içinden daha kolay kurtarabilecek bir yaklaşım doğuracaktır.

İlk iş günü öncesinden kafa olarak, eve ve kent yaşamına alışmanın faydalı olacağını söyleyen psikologlar, şehir dışından gelerek hemen çalışmaya başlamanın, uyumu zorlaştıracağı konusunda hemfikir.

İşe dönmeden ilk önce ev ve kent yaşamına dönüş yapmak daha doğru. İlk mesai gününden bir kaç gün önce yapacağımız işleri programlamak, ağır iş temposuna paldır küldür girmek yerine önce zor olmayan işleri başararak adım adım ilerlemek daha mantıklı bir davranış.

Beslenme ve egzersiz alışkanlığının tatil süresinde değiştirilmemesi gerektiğini söyleyen diyetetik uzmanları ve spor eğitmenleri, tatilde yeme-içme olaylarının abartıldığından şikayetçi.

İnsanlar, ‘nasıl olsa tatildeyim’ düşüncesiyle rutin yaşamındaki beslenme ve antrenman alışkanlığını bir anda değiştiriyor.

Spor adamları olarak bizler özellikle beslenme düzenini bozmama önerisinde bulunuyoruz. Tatil dönüşünde ise bize mutluluk hormonu sağlayacak, sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme öneriyoruz.

İşe başladıktan sonra öğle ve akşam saatlerinde hoşa giden etkinliklerde bulunmalarını özellikle açık havada zaman geçirmelerini ve kişilerin kendilerine nefes almak için zaman ayırmalarını tavsiye etmek zorundayım.

Birden bire alınan kiloları geri vermek için sert yaklaşılan antrenman programları ve bilinçsiz yaklaşımlar, bir anda sizi kalıcı vücut rahatsızlıkları ile başbaşa bırakabileceğinden çok dikkatli olmak gerekir.

Tatil sonrası herkese özellikle uyarım, daha dikkatli ve ölçülü davranarak kış rutinlerini yakalamaları olacaktır.

Hepinize spor ve sağlık dolu günler dileklerimle.

Uluslararası TÜRK eğitmeni

Barış Çunguroğlu

Barış Çunguroglu
Private Training Studio
Etiler – İstanbul