Yaz aşkları ekranı doldurdu

Salı, 30 Haziran 2015 14:59

Daha önce de belirtmiştim bu sezon ekranda çok romantik komedi olacak, yarısından çoğunda anlaşmalı ilişki, evlilik olacak diye… Gördüğünüz üzere başladık. Bu yazıyı okuduğunuzda Çilek Kokusu, Kiralık Aşk, Adı Mutluluk, Kalbim Ege’de Kaldı, Fabrika Kızı ve Tutar mı Tutar başlamış olacak. Geçtiğimiz yılların aksine bu yaz ekranda bir lise dizisi görmüyoruz. Şimdi oynanan koz romantik komedi.

Öncelikle Kiralık Aşk 1-0 önde başladı, her ne kadar zengin aile karikatür olsa ve izleyici için bir özdeşi noktası eksikliği bulunsa da dizi, başrollerin sinerjisiyle yükseldi. Keşke esas kadının ailesini biraz daha işleseydik dedim izlerken, belki hikaye açılacak ancak tefecilerin eline düşen ağabeyden başka gelecek vadeden bir akış olamayacak sanki orada. En azından orada geleneksel aile vurgusu olsaydı (Aşk Yeniden’deki gibi) orta yaşlı, orta sınıf izleyici çekmesi çok daha kolay olurdu dizinin. İlk bölüm reytingleri umut ışığı yakarken herkes Elçin Sangu ile Barış Anduç’un nasıl da yakıştığını konuşuyordu. Doğru cast, güzel enerji, yaz dizisi olunca ekranda eğlencelik alternatif bulundu. Kiralık Aşk’ın rakiplerine şimdiden kolay gelsin, eksiğiyle fazlasıyla belli oldu bu dizi yürür… En azından Eylül’ü çıkarır.

Tutar mı Tutar’aÇilek Kokusu’nun Kiraz Mevsimi’ni anımsatan ilişki denklemi Kalbim Ege’de Kaldı karşısında ilk bölümde olmasa bile ilerleyen zaman içinde belli ki zorlanacak. Zira Kalbim Ege’de Kaldı’da hem Ege komedisi, hem aşk üçgenleri, hem çirkin Betty süreci hem de düşman aileler çatışması mevcut. Üstelik dizinin dili bir hayli eğlenceli. Dile düşecek espriler çıkacağından şüphem yok.

Bir de ATV’nin yaz kozu Günebakan var, Trakya komedisi olarak lanse edilen dizi romantik komediden ziyade aile komedisi olacak gibi. Tanıtımları beni pek de ikna etmeyen, senaryosunu Tükenmez Kalem’in yazdığı dizinin hikayesi şöyle: “Kasabanın yakınlarındaki ayçiçek tarlalarının sahibi Reşat zor durumda kalmış bunun için kızı Rüya`yı belediye başkanının oğlu Fettah`la evlendirmeyi bile göze almıştır. Babasının ticari emelleri için kız kardeşi Rüya`nın evlendirilmesine razı olmayan Rüzgâr, kendisini feda edip Belediye başkanının kızı Esra ile nişanlanmayı kabul ederek kalbine sünger çeker. Ta ki, on yıldır görmediği ve hiçbir zaman unutamadığı eski aşkı Günce kasabaya geri dönünceye kadar…” Umarım ben yanılırım.

Adı MutlulukAdı Mutluluk bizi İzmir’den İstanbul’a getirirken kamerayı Kumsal’ın hayatla ilk karşılaşma ve çatışmasının peşine takıyor. İlk bölümdeki “kızın sahibi var” gibi cinsiyetçi bazı replikler duyduğum dizi, beni kendinden soğuttu. Ezgi Eyüboğlu için ise Adı Mutluluk adeta Sudan Bıkmış Balıklar’daki rolünün bir kopyası. Orada da Ege’den İstanbul’a gelen bir kadın olarak izlemiştik kendisini. İlk bölüm reytinglerinde yüzü gülen dizi umarım önümüzdeki haftalarda da yeni rakipler karşısında izleyici tutmayı başarır. Fox’un bir diğer dizisi İnadına Aşk ise Kiraz Mevsimi’nde gördüğümüz farklı birçok ilişki çatışmasını aynı hikayede yan yana getiriyor. Kıskanç Karadeniz erkeğinin baskın olduğu çift de dizide ekrana gelecek, anlaşılan o ki zengin fakir aşkını sunacak patron çalışan ilişkisi de. Tanıtımları oldukça eğlenceli olan dizi belli ki erkeklerden “odun” bahsini açan hırçın kızımızın playboy patronu yola getirmesine sahne olacak. Elbette romantik komedi klişesi… Bu yaz romantik komediden gına gelecek demiştim, neyse Fox’un yeni panelde şansı yüksek. Dizilerinin tutma ihtimali panel sahibi izleyiciler düşünüldüğünde diğer kanallardan çok daha üst oranda. Dizinin yolu açık olsun…

Hazırlayan: GİZEM MERVE KABOĞLU

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 223. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play