Yaygın kullanılan ağrı kesicide tehlike

Çarşamba, 13 Şubat 2013 12:17

basagrıDoktorların hastalarına sık sık yazdığı bir ağrı kesici ilacın kalp krizi ve felç riskini artırdığı ifade edildi.

İngiliz uzmanlardan yaygın ağrı kesici ilaç kullanımı konusunda uyarı geldi. Uzmanlar günlük olarak ağrı kesici ilaçların artmasının kalp krizi ve inme riskini artırdığını söyledi. Doktorların daha çok eklem iltihabı hastalığı, sırt ağrısı, gut ve diğer yaygın durumlarda kullanılması için yazdığı diklofenakların riskli olduğu uyarısı yapıldı. Araştırmada bu ilacın kalp krizi, inme riskini yüzde 63 daha artırdığı ifade edildi.

Çalışmayı yapan uzmanlar diklofenak’ın yasaklanması veya çok sıkı bir şekilde sınırlandırılmasını istedi. Barts ve Londra Dişçilik ve Eczacılık Fakültesi’nden Patricia McGettigan PLoS Medicine dergisindeki makalesinde bu ilacın tehlikelerini tespit ettiklerini belirtti. McGettigan ilacın genç insanlarda riskin çok fazla olmadığını ancak yaşlı insanlarda riskin kayda değer şekilde arttığını ifade etti.

Barts’ın iki yıl önce yaptığı araştırmada risk yüzde 40 olarak ifade edilmişti. Ancak ilaç hala tüm Avrupa’da eczanelerde Voltarol adı altında satış halinde. 2011 yılında yapılan bir araştırmada da benzer sonuç çıkmıştı.

GAZETEPORT

Tags