‘Yat uyu sabah sakin kafayla düşünürsün’

Pazartesi, 22 Eylül 2014 11:28

Akşam karmakarışık bir zihinle, kararsızlıkla yatıp sabah kafanızdaki her şeyi çözmüş halde kalktığınız oldu mu hiç?

Fransız bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre beynimiz uyurken tahmin ettiğimizden daha aktif olabilir. Uyurken de kompleks düşünebiliyor ve karar verebiliyor olabiliriz.

Deneyde insanlara ingilizce rastgele ‘cat’ ve ‘hat’ kelimeleri dinletildi ve hangisini duyduklarını önlerindeki butonlara basarak belirtmeleri söylendi. Sonra bu deneye onlar uyuduktan sonra devam edildi. Katılımcılar uyudukları için tabii bu sefer butona basamadılar; ama beyinlerinin motor alanlarındaki hareketler izlendi. Sesli olarak sordukları soruya, önceki alıştırmalarla butonlarla cevap vermeye kodlanmış denekler uyurken hangi butona basacaklarının kararını veriyor fakat bunu uygulamıyorlardı. Denekler uyandıklarındaysa sadece uyumadan önce verdikleri kararları hatırladılar, bu da onların uyurken yaptıkları seçimleri bilinçsizce yaptıklarını gösteriyor.

Bilim adamları şimdi uyuyan beynin sınırlarının ne olduğunu, kelimerdense cümleleri anlayıp anlayamadığını ve ‘İş teklifini kabul etsem mi etmesem mi?’ gibi daha kompleks kararları verip veremediğini anlamak üzere kolları sıvadılar.

Kaynak: Independent

Çeviren: Ayşe Irmak Şen