Yasa tasarısı Meclis’te görüşülürken HSYK hızlı davrandı

Perşembe, 23 Ocak 2014 12:25

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu (HSYK) bakana bağlayan ve süper yetkiler veren düzenleme TBMM gündemiyken, HSYK Genel Kurulu da giderayak hakim ve savcılara verilen disiplin cezalarına itirazları görüştü ve jet hızıyla karara bağladı.

HSYK Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Balyoz ve Ergenekon hakimlerine yapılan binlerce şikayet üzerine “Yargı yetkisi kapsamında. Soruşturmaya yer yok” kararlarıyla kapatılan dosyaları yeniden açma yetkisi alacak.

SAVCI ÖZDEN’E KÖTÜ HABER

HSYK Genel Kurul’u, Bozdağ’ın başkanlığında ve yeni Müsteşar Kenan İpek’in de HSYK üyesi sıfatıyla ilk kez katıldığı 15 Ocak tarihli toplantısında disiplin dosyalarına itirazları da görüştü. Yasaya göre disiplin cezalarının görüşüldüğü toplantılara Bakan katılamadığı için Bozdağ’ın ayrılmasının ardından disiplin dosyalarına geçildi. En çarpıcı kararlardan birini ise İşçi Partisi’nde arama yapan 10 polis memuruna açtığı dava beraatle sonuçlanan Ankara Cumhuriyet Savcısı Abbas Özden’e, “kınama” cezasına itirazıydı. Kurul, Özden’in itirazını reddetti ve “kınama” cezasını onadı.

ERGENEKON VE BALYOZ HAKİMLERİNE SORUŞTURMA YOLU

HSYK Yasası yürürlüğe girince, HSYK Başkanı sıfatıyla Bozdağ’a, Ergenekon hakim ve savcıları hakkındaki binlerce şikayet üzerine verilen “işlem yapmaya yer yok” kararlarını onay yetkisi alacak. Bakan, HSYK’nın Balyoz hakim ve savcıları başta reddedilen hakim savcı şikayet dosyalarını yeniden açtırabilecek. Ancak Bakan Bozdağ’ın “işlem yapmaya yer yok” kararlarını onadığı hakim ve savcılar hakkındaki şikayet dosyaları kapanacak.

KCK HAKİMLERİ DE MERCEK ALTINDA

KCK davalarında tutuklu yargılanan biri bağımsız 4’ü BDP’li 5 milletvekilinin tahliye taleplerini Anayasa Mahkmesi’nin Balbay-Haberal kararına rağmen reddeden Diyarbakır 5. ve 6. Ağır Ceza Mahkemelerinin üyeleri hakkında Diyarbakır Barosu ile sanık avukatları tarafından HSYK’ya şikayette bulunulmuştu. Bu şikayette mercek altına alındı ve işleme konuldu. Daireden KCK şikayeti için de olası bir “incelemeye yer yok” kararı verilir ve yasa değişikliği yürürlüğe girerse, bu kez Bakan Bozdağ’a onaya gidecek. Ancak Bozdağ onay verirse, bu kez KCK hakimlerine soruşturma dosyası kapanacak. Aksi halde KCK hakimlerine de müfettiş gönderilip işlem yapılacak.

ÖZDEN NEDEN CEZA ALMIŞTI

HSYK 2’nci Dairesi, Ergenekon soruşturması kapsamında İşçi Partisi’nde (İP) arama yapan 10 polis memuruna açtığı dava beraatle sonuçlanan Ankara Cumhuriyet Savcısı Abbas Özden’e, “kınama” cezası vermişti. Özden bu cezaya HSYK Genel Kurulu’nda itiraz etmişti. Ancak itirazının da reddiyle kesinleşen ceza şöyle verilmişti:

Özden, mevzuata aykırı arama yaptığı iddia edilen polislerin, görevi kötüye kullandıkları gerekçesiyle 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını talep etti. Ankara 24’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davanın sonunda, bilgisayar ve bilgisayar hafızalarına el konulması işleminin yasalara aykırı yapıldığı belirtilmiş ancak polisler, suçun manevi unsuru oluşmadığı gerekçesiyle beraat etmişti. O dönemde, bazı polislerin avukatlığını üstlenen ve şu anda HSYK 2’nci Daire üyesi olan Ahmet Gökçen ve diğer polisler Savcı Özden’i HSYK’ya şikâyet etmişti. Polisler, Özden’in, konunun uzmanı olmayan bilirkişi raporunu iddianamesine dayanak yaptığı ve tarafsızlık ilkesini ihlal ettiğini savunmuşlardı. HSYK da Özden’e kınama cezası vermişti.