Yargı kararına rağmen inşaatlar neden durmuyor?

Pazar, 6 Nisan 2014 10:34

İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerdeki devasa inşaatları yargı kararları da durduramıyor. İdare mahkemeleri ve Danıştay’ın verdiği yürütmeyi durdurma ve plan iptal kararlarını aşmak için hep aynı yönteme; ‘hülle’ye başvuruluyor.

Radikal Gazetesi’nden Elif İnce’nin haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve belediyeler, plan-projelerde küçük değişiklikler yaparak yenilerini hazırlıyor ve inşaatların devamı sağlanıyor. Yeni plana açılan dava sonuçlanana kadar da inşaat tamamlanıyor. Mahkeme kararlarına rağmen inşaatların sürdüğü arazilerin büyük bölümünün TOKİ’nin iştiraki Emlak Konut GYO’ya ait olması dikkat çekiyor.

Yargı kararlarına rağmen durdurulamayan inşaatların en son örneği müteahhit Ali Ağaoğlu’yla, TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO ortaklığında Şişli’de inşa edilen Maslak 1453 projesi oldu. Geçen hafta Danıştay, Şehir Plancıları Odası’nın açtığı dava sonucunda projenin dayanağı 2011 tarihli imar planlarını kamu yararına aykırı buldu ve yürütmeyi durdurma kararı verdi. En yüksek idari yargı mercii olan Danıştay’ın kararı hızla ilerleyen inşaatı durduramadı çünkü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yargılama devam ederken üçüncü kez yeni imar planı çıkartmış, bu şekilde yargılama konusu imar planları ‘geçersiz’ kılınmıştı. Proje için TOKİ’nin hazırladığı 2010 tarihli ilk planlara da Mimarlar Odası dava açmış ve kazanmıştı. Planların iptal gerekçeleri arasında bölgeye çekilecek nüfus yoğunluğunun Fatih Ormanları’nı tahrip edeceği ve su kaynaklarını kirleteceği vardı.
Örneği çok…

Maslak 1453, yargı kararına rağmen durdurulamayan inşaatlardan yalnızca biri. Şehir Plancıları Odası’nın İstanbul Şube Sekreteri Akif Burak Atlar, birçok inşaat projesinin yargı kararlarına rağmen devam ettiğini belirterek şunları söylüyor: “Davayı kazanacağımız anlaşılır anlaşılmaz yeni imar planı hazırlanıyor. Emlak Konut GYO ile GAP İnşaat ortaklığında Üsküdar’da inşa edilen Şehrizar Konakları da imar planları Danıştay tarafından iptal edilmesine rağmen yeni plan çıkartılarak devam edilen projelerden. Yakın zamanda eski Bayrampaşa Cezaevi’nin arsasına ilişkin davada ve Zekeriyaköy’de Emlak Konut GYO’nun ortaklığında yapılan konut projesinde de bunu yaşadık. İptal ettirdiğimiz plana itiraz sebebimiz olan inşaat alanı, nüfus yoğunluğu, emsal (toplam inşaat alanını belirleyen katsayı) gibi önemli meselelerde hiçbir değişiklik yapılmıyor ama yeni planlar çıkartılarak inşaat devam ediyor.”
Her davaya ayrı imar planı

Yıkılan Likör Fabrikası yerine yapılan Quasar gökdelenlerinin inşaatı da projeyi mümkün kılan imar planı değişikliklerinin ‘kamu yararı ve şehir planlama ilkelerine aykırı’ olduğu gerekçesiyle iptal edilmesine rağmen dört aydır devam ediyor. Arsayı ihale eden TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO, yargı kararının basında yer alması üzerine bir açıklama yaparak iptal edilen 2011 planlarının projeyi bağlamadığını, Haziran 2013’te Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın arsaya dair yeni imar planları çıkarttığını ve inşaatın bu imar planları doğrultusunda ilerleyeceğini belirtmişti. Bu proje de (Maslak 1453 gibi) TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO ortaklığında ‘arsa karşılığı gelir paylaşımı’ usulüyle yürütülüyor.

Yazının devamını okumak için tıklayınız