Yangın sonrası küle dönen ormanlardan kareler

Perşembe, 1 Ağustos 2013 11:36

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

 

Balıkesir, Hatay, Muğla ve Mersin’de çıkan orman yangınlarında onlarca hektar ormanlık alan kül oldu.

Balıkesir’in Kepsut İlçesi’ne bağlı Sarıfakılar Köyü yakınlarında henüz bilinmeyen nedenle çıkan orman yangınının kontrol altına alınması için havadan ve karadan müdahaleler sürüyor. Yangının büyük ölçüde kontrol altına alındığı bildirildi. Kepsut İlçesi’ne bağlı Sarıfakılar Köyü Çömezler Mahallesi yakınlarında saat 15.00 sıralarında henüz bilinmeyen bir nedenle orman yangını başladı. Alevler, şiddetli rüzgarın da etkisiyle hızla yayıldı. Bölgeye çok sayıda ekip sevk edilirken, havadan müdahale için çevre il ve ilçelerde konuşlu helikopterle uçaklara çağrı yapıldı. Önce Ovacık Köyü’ne doğru ilerleyen yangın rüzgarın etkisiyle yön değiştirip Tilkicik ve Sarıçayır köylerinin bulunduğu alana doğru genişledi. Arazinin sarp olması nedeniyle müdahalede güçlük çekildi. Yangına, iki uçak, beş helikopter, 50 arazöz ve çok sayıda yer işçisi ile köylü müdahale ediyor. Yangının büyük ölçüde kontrol altına alındığı ancak, bazı noktalarda devam ettiği bildirildi. Yangında ölen ya da yaralanan olmadığı, aşırı duman nedeniyle Tilkicik Köyü’nde dumandan etkilenmelere karşı önlem alındığı ifade edildi.

HAVADAN MÜDAHALE DE BAŞLADI

Balıkesir’in Kepsut İlçesi’ne bağlı Sarfaklar Köyü yakınlarında çıkan ve Bigadiç İlçesi’ne bağlı Çalderesi Köyü, Kalburca Köyü ve Yeniköy yakınlarındaki ormanlık alana sıçrayan yangınla ilgili söndürme çalışmaları sürüyor. Havanın aydınlanmasıyla birlikte karadaki çalışmalara havadan helikopter ve uçakların da destek vermeye başladığı belirtildi. Çevre il ve ilçelerden gelen ekiplerin söndürme çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü kaydedildi. Yangın nedeniyle önlem amacıyla Sarıfakılar’a bağlı Musular Mahallesi ile Tilkicik, Sarıçayır ve Dombaydere Köyleri sakinlerinin önlem amaçlı tahliye edildiği belirtildi.

ALEVLER YENİKÖY ÇEVRESİNDE ETKİLİ

Balıkesir’in Kepsut İlçesi’ne bağlı Sarfaklar Köyü yakınlarında çıkan Bigadiç İlçesi’ne bağlı Çalderesi Köyü, Kalburca Köyü ve Yeniköy yakınlarındaki ormanlık alana sıçrayan yangınla ilgili çalışmalar sürüyor. Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, “Yangın büyük ölçüde kontrol altına alındı. Özellikle Bigadiç’e bağlı Yeniköy civarındaki kısımda alevler etkili. Bu kısım da kontrol altına alınmak üzere. Ekipler özveriyle çalışmalarını sürdürüyor. Kontorl altına alınan yerlerde soğutma çalışmaları yapılıyor. Sabah saatlerinde yangını tamamen söndürmeyi umut ediyoruz” dedi.

İKİ EV YANDI

Herhangi bir can kaybı ve yaralanma olayının yaşanmadığını belirten Vali Turhan, “Kimsenin ölmemesi ve yaralanmaması sevindirici. Sarfaklar Köyü’nde baraka tarzında iki ev yandı. Alevlerin ne kadarlık bir alanda etkili olduğu sabah yapılacak inceleme sonrası belirlenecek” dedi.

KISMEN KONTROL ALTINDA

Bu sabah havanın aydınlanmasıyla birlikte karadaki çalışmalara havadan helikopter ve uçakların da destek vermeye başladı ve yangın kısmen kontrol altına alındı. Çevre il ve ilçelerden gelen ekipler söndürme çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Yangın nedeniyle önlem amacıyla Sarıfakılar’a bağlı Musular Mahallesi ile Tilkicik, Sarıçayır ile Dombaydere Köyü önlem amaçlı tahliye edildi.

YANGIN BÜYÜK ÖLÇÜDE KONTROL ALTINA ALINDI

BALIKESİR’in Kepsut İlçesi’ne bağlı Sarıfakılar Köyü yakınlarında dün (Salı) saat 15.00 civarında başlayan ve rüzgarla birlikte kısa sürede büyüyen yangın bu sabah helikopter ve uçakların devreye girmesiyle büyük ölçüde kontrol altına alındı.
Kepsut’un Sarıfakılar Köyü ile birlikte Sarıçayır, Tilkicik, Dombaydere, Çaldere Köyleri’nde yüzlerce hektarlık çam ormanının yanmasına neden olan yangın akşam saatlerinde Bigadiç ilçesine bağlı Kalburcu ve Yeniköy’de etkili oldu. Havanın kararmasıyla birlikte helikopter ve uçakların müdahale edemediği yangına çevre il ve içlerden orman ekipleri ile itfaiye ekipleri müdahale etti. Yangınla mücadele gece geç saatlere dek devam etti. Gündüz saatlerinde etkili olan rüzgarın gece hızını kesmesi de çalışmaları kolaylaştırdı. Can kaybının yaşanmadığı yangında eski iki ev yandı. Bazı köylüler ise hayvanlarının kaybolduğunu söyledi.
Balıkesir Vali Ahmet Turhan, Orman Bölge Müdürü Hüseyin Yalçın, İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Salih Göldal, yangın söndürme çalışmalarına öncülük etti. Orman Bakanlığı’ndan Daire Başkanı Mithat Ateş de bölgeye gelerek yangınla ilgili bilgiler aldı. Ateş bu sabah Ankara’ya döndü.

YANAN ALAN HALA BELLİ DEĞİL

Yangındaki son durumla ilgili bilgiler veren Balıkesir Orman Bölge Müdürü Hüseyin Yalçın, “Şu an yangın büyük ölçüde kontrol altına alındı. Duman altında olan, tüten, zaman zaman parlayan alanlar var. Sabah 7 helikopter ve 3 uçakla yeniden müdahale başladı. Kısa sürede yangını kontrol altına aldık” dedi.
Yaklaşık 30-40 kilometrelik çok sarp ve engebeli bir alanda etkili olan yangında yanan alan konusunda şu an için bir rakam veremeyeceklerini belirten Yalçın, “Alan taraması yapıldıktan sonra kaç hektarlık bir alanın yandığını söyleyebiliriz” diye konuştu.

11 YIL ÖNCE DE YANMIŞTI

Öte yandan, 2002 yılı Ağustos ayında, 105 haneli Sarıfakılar Köyü’nde çıkan ve 3 bin hektarlık alanda etkili olan yangında, 14 ev tamamen yanmış, yaşlı Bedriye- Süleyman Barut çifti ölmüştü. Yaklaşık 300 küçükbaş, 50 büyükbaş hayvan yanarak telef olmuştu. Ayrıca aynı yangında Göbel Köyü’nde 25 evin 13′ü, Sarıçayır Köyü’nde ise 6 ev zarar görmüştü. Tilkicik başta bazı köyler ise boşaltılmıştı. 2002′deki yangında kurtarılan alanların bu kez yandığı bildirildi. Yangın alanında, “12 Ağustos 2002 tarihini unutamam” yazılı levha dikkat çekti.

DİNAMİT DEPOSUNU TEHDİT EDEN YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Hatay’ın Belen İlçesi Çakallı Köyü çevresinde iki noktada başlayan orman yangını, bölgede bulunan özel bir şirkete ait dinamit deposunu tehdit edince geniş güvenlik önlemleri alındı. Şiddetli rüzgarın da etkisiyle hızla büyüyen alevlerin dinamit deposuna ulaşması engellenerek kontrol altına alındı. Bölgeye çevre il ve ilçelerden çok sayıda yangın söndürme ekibi sevk edilirken, yangına 5 yangın söndürme helikopteri ve 2 yangın söndürme uçağının yanı sıra 120 yangın söndürme işçisi, çok sayıda itfaiye aracı ve arazözle müdahale edildi. Kontrol altına alınan ve 2 noktada devam eden yangında şu ana kadar 25 hektar ormanlık alanın yandığı bildirildi.

ORTACA’DA YERLEŞİM BİRİMİ YAKININDA ORMAN YANGINI

Muğla’nın Ortaca İlçesi Karaburun Mahallesi’ndeki ormanlık alanda, ilk belirlemelere göre, mercek görevi yapan kırık cam parçasının kuru otları tutuşturmasıyla başlayan yangın, yaklaşık bir saatlik çalışmanın ardından kontrol altına alındı. Yerleşim birimlerine yakın bir alanda başlayıp paniğe neden olan yangında yaklaşık 2 hektar kızılçam ormanı zarar gördü.
Karaburun Mahallesi’ndeki yerleşim birimlerine yaklaşık 100 metre uzaklıktaki ormanlık alanda bugün saat 17.15′de yangın çıktı. Mahallede yaşayanlarla bölge yakınındaki orman işçileri yangına müdahale etti, diğer taraftan da takviye istendi. Yangına, 1 helikopter, 40 yer işçisi, 20 vatandaş, 6 teknik eleman, 8 orman memuru, 2 itfaiye aracı, 4 arazöz ve 2 su tankeriyle müdahale edildi. İlk olarak alevlerin yerleşim alanlarına ulaşması önlendi. Ardından diğer bölgelerdeki söndürme çalışmalarına ağırlık verildi.
Yaklaşık bir saat süren yoğun çalışmanın ardından yangın kontrol altına alındı. Yangında yaklaşık 2 hektar kızılçam ormanının zarar gördüğü bildirildi. Bu arada, ilk incelemede, yangının mercek görevi yapan kırık cam parçasının kuru otları tutuşturmasıyla başladığı belirlendi.

MERSİN’DE ORMAN YANGINI

Mersin’in Erdemli İlçesi’nde iki ayrı bölgede çıkan yangında 30 dekarlık portakal, ceviz ve incir ağacı yandı.
Yangın, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Şefliği’ne ait portakal, ceviz ve incir ağaçlarının bulunduğu bölgede çıktı. İlk müdahaleyi kurum çalışanları ve itfaiye ekiplerinin yaptığı yangın, Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait arasözler ve belediyeye ait iş makinelerinin yardımı ile yaklaşık bir saat süren yoğun çalışmalar sonucunda kontrol altına alındı.
Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürü Davut Keleş, yangının çıktığı yerin portakal, ceviz ve incir denemelerinin bulunduğu bölge olduğunu, yaklaşık 10 dekar alanın yandığını söyledi.
Bu arada Erdemli’nin Fatih Mahallesi yakınlarında çıkan orman yangınında yaklaşık 20 dekarlık çalılık ve narenciye ağaçları zarar gördü. Söndürme çalışmaları helikopter desteği ile yapılırken, alevlerin yerleşim birimini etkilemesi güçlükle önlendi.

Tags