Yalancı, Romantik, Yalnız Bir Baba: Karşınızda Poyraz Karayel

Çarşamba, 21 Ocak 2015 15:21

Poyraz Karayel geçtiğimiz hafta izleyicisine merhaba dedi. Dizinin analizine geçmeden önce konuyu bilmeyenler için not edelim.

Poyraz, dibi görmüş bir adam. Hayatta sevdiği, değer verdiği her şeyi ailesini, mesleğini, karısını ve oğlunu kaybetmiş. Bütün bu dertlerle dalga geçerek ayakta kalmış. Canından çok sevdiği oğlunu, kayınpederi Ünsal’dan almak için çaresizlik içinde düşünürken, eski amiri Mümtaz, ona bir teklif yapar. Bahri Umman adlı bir mafya babasının yanına girecek ve ona bilgi sağlayacaktır. Çaresiz kalan Poyraz, bu teklifi kabul etmek zorunda kalır. Bu arada Ayşegül diye bir kızla tanışmıştır. Poyraz, kendi başını belaya sokma konusunda uzman olduğundan, Ayşegül’ü de her belanın içine katmayı başarır. İkili, ilk andan itibaren birbirlerinden hoşlanmışlardır. Ne var ki bu iki yaralı, yorgun ve yalnız insan için aşk imkansız gibi görünmektedir. Çünkü Ayşegül, Poyraz’ın patronu Bahri Umman’ın kızıdır ve üstelik Poyraz bu gerçeği Ayşegül’den saklamak zorundadır.

Yerel Kabadayı, Küresel Mafya Kalıbına

Suç kadar suçun romantizminin de işleneceğinin sinyalini veren dizi, oğlu uyuşturucudan öldüğü için uyuşturucu piyasasına girmeyi şiddetle reddeden, bunun için adamlarını harcamayı göze alan bir “Baba”yı ekrana taşıyor. Kötü mafya algısı ekranda yerini uluslararası arenada sıklıkla gördüğümüz küresel mafya kalıbına bırakıyor. Hatta biraz kabadayı kalıbına yakın duruyor “Baba”nın duruşu… Kızının “Sen tüm İstanbul’a baba oldun da bize olamadın” demesi aklıma Ezel’i düşürdü. İkisinde de evlat rolünde Burçin Terzioğlu vardı, Ezel’de Ramiz Dayı’nın mektubu “ben iyi bir baba olamadım” derken, kızının da “bana kızım deme” yakarışları bölümler boyunca sürmüştü. Herkesin zor gün dostu olan dayı, aynen Poyraz Karayel’in babası gibi evlatlarına babalık yapamamıştı. Bildiğimiz bu tablo özetle erk olarak gösterilen babanın gücünü, babalığını evlatlarıyla sorgulatıyor ve gücün içindeki zayıflığı resmederek ekranda sıklıkla gördüğümüz safi iyi veya kötü, idealize karakter illüzyonunun yerini gerçekçiliğe bırakıyor.

Poyraz Karayel: Behzat Ç’den Bu Yana Ekranların En Yalnız Erkeği

Ekranların Behzat Ç’den bu yana en yalnız karakteri olarak bahsedebileceğimiz Poyraz’ın tiradları da altı çizilmesi gerekenlerdendi, hatırlayalım: “Ülkemiz: üç tarafı denizlerle çevrili, içi yalnızlıklarla dolu bir kara parçasıdır. Ekonomimiz: Antalya’da portakal, Afyon’da sucuk, İzmit’te pişmaniye üretip bunları bir türlü kimseye satamayız. Fransa’dan aydınlarımız için bunalım, spor severler için Güney Afrika’dan stoper ve Rusya’dan 1.80 üzeri gelinler ithal edilip, bütün bunlar ülkemiz senaristleri tarafından televizyon dizilerine dönüştürülüp Araplara satılır. Ülkemizde yazlar sıcak ve ter kokulu, kışlar ise soğuk ve yalnız geçer. Ayrıca Ülkemizde en gelişmiş spor dalı karşılıksız sevmektir. Karşılıklı sevmeyi bir türlü beceremediğimizden dolayı az gelişmiş ülkeler seviyesinde kalırız. Halbuki batının gelişmiş ülkelerinde insanlar birbirlerini hep karşılıklı severler.”

Hazırlayan: GİZEM MERVE KABOĞLU

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play

 

Tags