Yalan Dünya’nın Servet’i: Ölüm listesinde adım vardı

Çarşamba, 27 Mart 2013 15:28

fusun-demirelSon yıllarda çok tartışılan Kürt sineması kavramına ilişkin sektörün ünlü isimleri ilginç açıklamalarda bulundu.

Sinemacıların Film Arası dergisine yaptıkları eleştirilerin ortak noktası ise, “Türkiye sineması olsaydı, Kürt sinemasına gerek kalmazdı” şeklinde oldu.

İşte ilginç açıklamalar…

FÜSUN DEMİREL: ÖLÜM LİSTESİNDE ADIMIZ VARDI
“Biz Mem u Zin filmini Güneydoğu’da zor şartlarda çektik. İstanbul’a döndüğümüzde gazeteci bir yakınım, büyük gazetelerden birinin patronuna bir ölüm listesi iletildiğini söyledi. Listede Mem u Zin de rol alanların da adı varmış. Sonra liste elime geçti. Bunu ilk kez açıklıyorum.”

Benim Sinemalarım’ın “Kürt Sineması” özel yayını için tıklayınız…

HALİL ERGÜN: TURİSTİK GÖZLE BAKIYORLAR
Yurtdışında yaşayan Türkiye kökenli Kürt sinemacılar, Kürtlük bilincine eriştikten sonra filmler çekmeye başladılar. Gelip burada biraz da turistik bir gözle bakıyorlar. Bir Kürt oryantalizmi var bence. Ama bunu da çok yararlı buluyorum.

RESİ ÇELİK: TÜRKİYE DESEYDİK
Hiçbir zaman ‘Türkiye’ sineması olamadı ki! Hep Türk sineması oldu. Zaten öyle olsaydı bugün Türk- Kürt sineması gibi şeyleri konuşmazdık. Türkiye devleti deseydik, altını da doldurmuş olsaydık, o zaman kimse rahatsızlık duymazdı.

GENCO ERKAL: HAKKARİ’NİN ADI YETTİ
Sansür heyeti ‘Hakkâri’de Bir Mevsim’i seyretmeden, sırf adında ‘Hakkâri’ geçiyor olması sebebiyle önyargılı izledi. Bana karşı en ufak sempati dahi göstermediler. Kararları önceden belliydi. Kulakları bükülmüştü. Hemen oybirliğiyle karar verdiler.

 

Tags