Yahoo: Ya ofise gelin ya da başka iş bulun!

Pazar, 3 Mart 2013 13:32

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Öyle bir devirde yaşıyoruz ki, fiziksel olarak nerede olduğumuz artık çok önemli değil. Tüm dünya parmaklarımızın ucunda. İnsanlar evlerinin oturma odasından çıkmadan, sosyal medya üzerinden milyonları peşlerine takacak imkana sahip. İmkan var; peki ama imkanlar her zaman gerçek oluyor mu? Disiplinli ve üretken çalışma ortamı evden ne kadar sağlanabiliyor? Silikon Vadisini’nin en önemli şirketlerinden biri Yahoo! bunun sağlanamayacağı sonucuna vardı ve çalışanlarına evden çalışmayı yasakladı. Dünya şimdi Yahoo’nun bu kararı geriye giden bir akım mı, yoksa ileriye giden bir akım mı, bunu tartışıyor.

13 yıl çalıştığı Google’da, hepimizin kullandığı birçok yeniliğe imza atan ve dünyanın en güçlü 50 kadını arasında gösterilen 37 yasındaki Marissa Mayer, 7 ay önce sürpriz bir şekilde CEO olarak Yahoo!’nun başına geçti ve bir bakıma enkaz devraldı. Yahoo!’ya transfer olduğundan beri, çalışanların her birine iPhone dağıtmak, kantini ücretsiz yapmak gibi hoşluklarla, şirket içindeki çalışma kültürüne yenilikler getirdi. Bunların hepsi kulağa harika geliyordu, ta ki Mayer Yahoo! çalışanlarına evden çalışmayı yasaklayana kadar.

Yahoo! çalışanları birkaç gün önce insan kaynaklarından kimseyle paylaşılmaması ve gizli tutulması istenilen bir mail aldı. Mail’de Yahoo!’daki tüm çalışanlardan bir kaç aya kadar evden çalışma düzenlerini değiştirip bundan böyle hergün ofise gelmeleri isteniyordu. En yaratıcı fikirlerin ofis ortamında çalışma arkadaşları ile yapılan sohbetler sırasında ortaya çıktığına işaret edilen mailde “Yahoo!’da hepimizin bir olması, fiziksel anlamda bir arada olmakla başlar” deniliyordu.

Fakat bu mail evden çalışan Yahoo! personelinden ters tepkiler alıdı. Bazıları esnek çalışma saatlerinin, işe ilk başvurduklarında kararlaştırıldığını söylerken, kimileri ise Mayer’i geri kafalılıkla suçluyor. Mayer sadece Yahoo! çalışanlarından değil, Virgin şirketler grubunun sahibi dünyaca ünlü iş adamı Richard Branson’dan da eleştiriler aldı. Kariyerinin hiç bir döneminde ofiste çalışmadığını söyleyen Branson, Mayer’in kararı için “Bugünün mobil çalışma ortamında hayret uyandıran bir açıklama” dedi. Amerikan’da kadın sorunları ile ilgilenen en büyük medya kuruluşu olan Working Mother medyasının başkanı ise Mayer’in bu adımını “büyük bir hayal kırıklığı” olarak nitelendirdi.

Bir söyleşisinde hayatındaki önceliklerini “Tanrı, aile, Yahoo!” olarak sıralayan Mayer de yeni bir anne. Doğum yaptıktan 3 hafta sonra işine dönen Mayer ofis odasının yanına oğlu için bir kreş yaptırdı. Ofis binasındaki bu kreşin masrafını kendi karşılayan Mayer hemcinsleri tarafından bebeğini yanında ofise getirdiği için takdir edilirken, bir yandan bunun herkesin elde edemeyeceği bir lüks olduğununu söylenler de var.

Tüm hayatını işi etrafında kuran Marissa Mayer belli ki Yahoo!’nun üstünden ölü toprağını atıp, modernleştirmek ve yeni, heyecanlı ve hevesli bir ekiple yoluna devam etmek istiyor. Yahoo!’nun evden çalışan personelinin ise bu motivasyona dahil olmayacağını düşünüyor. Fakat ne tuhaftır ki, Mayer’in Yahoo!’yu modernize etmek için giriştiği bu zorlu görev ile modern dünyanın başka bir gerçeği olan mobil çalışma düzeni, bir nehirde iki ayrı akıntı gibi ters istikamette akıyor.

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ