Wikileaks Davası kitabı yayınlandı

Perşembe, 9 Temmuz 2015 14:41

Aktivist ve ressam Clark Stoeckley’in “Wikileaks Davası” isimli kitabı Matbuat etiketiyle okurlarla buluştu.

ABD’nin başta diplomatik olan gizli belge ve yazışmalarını Wikileaks’e sızdıran ordu istihbarat analisti Er Bradley (sonradan Chelsea) Manning’in yargılamasının anlatıldığı kitap, duruşmalar basına kapalı olduğu için ressam ve aktivist Clark Stoeckley tarafından yapılan çizimler ve Basın Özgürlüğü Kuruluşu’nun desteği ile sağlanan stenografların notlarından seçilen gayrı resmi duruşma tutanaklarından oluşuyor. Önsöz ise Julian Assange’dan.

ABD’nin başta diplomatik olan gizli yazışmalarının Wikileaks’e sızdırılması, sonuçları bugün hala devam etmekte olan bir değişimin tetikleyicisi oldu. Bu olayın merkezindeki kişi, orduda bilgi işlem istihbarat analisti olarak çalışan Er Bradley Manning’ti. Manning, hakkındaki başta casusluk olmak üzere sayısız suçlama ile açılan davalarda yargılandı ve hüküm giydi. ABD tarihinin en kapalı davalarından biri kabul edilen bu davayı, Manning’i destekleyen gönüllü bir grup aktivist dışında kamuoyunun takip etme fırsatı olmadı.

ANGELDavayı takip eden gönüllü destekçilerden biri olan ressam Clark Stoeckley, mahkeme nezdindeki akreditasyonunu duruşmalara katılıp resimlemek için kullandı. Kendisini “artivist” olarak tanımlayan Stoeckley, aynı zamanda, Manning’e destek ve davasına duyarlılığa davet etmek adına Wikileaks kamyonu ile dikkat çeken ve Occupy Wall Street eylemlerinin de destekçisi olan bir aktivist.

Kitabın renkli resimlerle yapılan anlatımı, dava sürecini daha iyi anlamayı mümkün ve okumayı da kolay kılıyor.

Kaynak: Akşam