Wi-Fi ve cep telefonu olmayan bir yerde yaşamak

Çarşamba, 21 Ocak 2015 11:58

Bir yer düşünün ki kablosuz interneti yok, diğer modern teknoloji aletleri kullanılmıyor hatta cep telefonu kullanımı bile yasak. İşte Amerika’nın Virginia eyaletinde bulunan Green Bank kasabasında yaşananlar bunlar. Hem de bir teleskop yüzünden!

Washington D.C’den 4 saatlik karayolu ile ulaşabileceğiniz Green Bank, adı gibi yeşil bir kasaba. Green Bank’ta resmi olarak şu an sadece 143 kişi yaşıyor. Kendi yerlilerinin dışında kablosuz modern teknolojilerin insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğine inanan bazı kişiler de bu kasabayı bir kaçış yeri olarak görüyor. Kasabanın bu durumda olmasının nedeni ise 148 metre uzunluğunda olan Robert C. Byrd Teleskobu.

Robert C. Byrd dünyanın her yöne yönlendirilebilen en büyük radyo teleskobu. Green Bank kasabasında bunlardan dokuz adet var ve en büyük olanı bu. Tüm teleskopların sahibi Amerikan Devleti ve hepsi Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi tarafından kontrol ediliyor.

Radyo teleskopları uzayı izlemek yerine dinlemenize yarıyor. Çünkü bir gezegenden veya farklı bir gökcisminden gelen elektromanyetik radyasyon izleri gözle görünür olandan daha farklı şeylerin gün yüzüne çıkmasına neden olabiliyor. Hatta bilim insanlarının ışığın ulaşamadığı uzak bölgeleri keşfetmesini sağlıyor. Son yıllarda bu teleskoplar Satürn’ün uydularını ve Merkür’ün erimiş çekirdeğini izlemek için de kullanıldı.

Robert C. Byrd teleskobunu kullanmak isteyen dünyanın her yerinden gelen astronomlar var. Bu teleskop o kadar hassas ki yere düşen her bir kar tanesinin bile enerji karşılığını bulabiliyor.

20141223.telescope-2000Peki, böylesine hassas bir dinleme aracı neden teknolojiden tamamen yoksun bir bölgeye ihtiyaç duyuyor?

Bunun nedeni baya geçmişe, telefon hatlarının ilk kurulduğu yıllara kadar gidiyor. Bell Labs isimli firma 1932 yılında ABD genelinde telefon sistemleri kurulumu yaparken teknisyenleri yayınlar üzerinde statik bir ses duyuyorlar. Şirket bu sesin kaynağını bulmak için bir elektrik mühendisini işe alıyor ve mühendis kaynağı buluyor: Samanyolu Galaksisi!

İki yıl sonra, federal hükümet ülkenin uzak galaksileri dinlemesi gerektiğine karar veriyor ve bunun için kendi radyo teleskobunu yapıyor. Fakat soru şu: Bu kadar büyük bir teleskobu nereye koyabilirler? Çünkü basit bir radyo yayını bile uzaydan gelen seslerin değişmesine veya engellenmesine neden olabiliyor. İşte bu yüzden Green Bank kasabasını seçiyorlar.

Green Bank, Allegheny dağları ile çevrili olduğundan dışarıdan gelen seslere karşı doğal bir koruma sağlıyordu. Kasaba sanayi anlamında da çok gelişmiş değildi. Bu da ileride teleskopun artan nüfustan dolayı eziyet çekmeyeceği anlamına geliyordu. Tüm bunların haricinde Green Bank 38. paralelde bulunuyordu. Yani Samanyolu Galaksisinin dünyadan en iyi göründüğü yerlerden biri.

Hazırlayan: GÖKSAN KADAYIFÇI

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play