Whoopi Goldberg Akademi Ödülleri Töreni’nde Sevan Bıçakçı mücevherleriyle ışıldadı

Perşembe, 3 Mart 2016 10:32

Amerikalı efsane sinema ve TV oyuncusu Whoopi Goldberg, 88’inci Oscar Ödül Töreni’nde Sevan Bıçakçı’nın mücevherleriyle ışıldadı. Bıçakçı’nın uzun zamandır yakın takipçisi olan Goldberg birbirinden özel ve enteresan iki parçayla, gecede boy gösterdi: Ahtapot formlu nefes kesici bir bilezik-yüzük kombinasyonu ve Bıçakçı’nın altı yıldır emek verdiği kol saatlerinin gün yüzüne çıkan ilk örneği…

88th Annual Academy Awards - Arrivals

Bıçakçı’nın “Kraken” isimli ahtapot bileziği güney denizinin devasa incileriyle bezenmiş mücevher parçalarıyla, Jules Verne’in Denizler Altında Yirmibin Fersah romanından esinlenerek tasarlandı. Üretim aşamasında en büyük çaba parçayı şimdiki oynak ve bol eklemli haline getirmek için verildi. Bıçakçı, ekibiyle aylarca süren çalışmalar sonunda ortaya büyük, hatta kocaman boyutlarına rağmen elde son derece rahatça taşınabilen, el hareketlerini asla kısıtlamayan, kusursuz bir ahtopat mücevher şeklindeki bu son derece çarpıcı ve eşsiz parçayı çıkardı. Altın, gümüş, elmas ve incilerden oluşan parça, toplam dokuz aylık emek sayesinde bir araya geldi.

Ahtapotun kollarının alt tarafları boylu boyunca vantuzu andırır kum incileriyle bezeli. Bu sayede hem tenle obje arasına hava girmesini sağlıyorlar ve taşımayı çok daha rahat bir boyuta getiriyorlar, hem de parçanın görselliğinde en ufak bir eksiklik bırakmıyorlar. Tipik bir Bıçakçı çalışması olarak “Kraken”, acaba kimin kimi veya neyi taşıdığı sorusunu da canlı tutuyor. Öyle ki Goldberg Chris Rock’a verdiği röportajda Kraken için “Buna baktığınızda ben olduğumu anlarsınız” diye konuşuyor.

kraken 2

 

Goldberg’in diğer bileğinde ise Bıçakçı’nın altı yıldır süregelmekte olan kol saati tasarım çalışmalarının ilk meyvelerinden biri bulunmaktaydı. Saat, İsviçre üretimi makinalarının haricinde, en ince detaylarına varıncaya kadar İstanbul’da üretildi. Bıçakçı’nın mücevher saatlerinin neredeyse zamanı hatırlatmak yerine unutturmak gibi bir işlevi var. Bireyi akan zamana bakıp telaşla bir yerlere yetişme derdinden koparıp, içinde bulunulan anın değerine sürükledikleri rahatlıkla söylenebilir. Diğer çalışmaları gibi, saatler de el üretimi ve eşsiz, yani sadece birer taneler.

Whoopi Goldberg törenin ardından Sevan Bıçakçı’ya yolladığı teşekkür mektubunda: ”Sevgili Sevan, sana şunu söylemeliyim ki, senin işlerini taşıdığımda sıradışı hissediyorum ve dünyada bir eşim olmadığını düşünüyorum. Rene Lalique’den sonra senin kadar eşsiz ve heyecan verici bir tasarımcı olmadı. Ayrıca senin sanatında tarihin büyülü duygusu var. Sanatın ve bana güvenin için sonsuz teşekkürler, sana sonsuza dek borçluyum.” dedi.

Goldberg’in Akademi Ödüllerine Seven Bıçakçı imzalı mücevher ile katılması da basında büyük yankı uyandırdı. The Jewelery Editor takı için: ”Eğer en iyi mücevher dalında Oscar verilseydi, bu ödül kuşkusuz Whoopi Goldberg’in taşıdığı Sevan Bıçakçı imzalı inci ahtapot yüzük-bilekliğe giderdi.” US Weekly ise “Whoopi, Sevan’ın Kraken isimli mücevheri ile inanılmaz görünüyor” dedi.