“Wall Street korksun!” Obama borsacıları bu sözlerle uyardı

Perşembe, 3 Ekim 2013 10:19
Barack Obama

ABD Başkanı Obama, ABD’de bu sefer durumun farklı olduğunu Wall Street’in bu durumdan korkması gerektiğini belirtti.

 

Wall Street’e korkun çağrısı yapan ABD Başkanı Barack Obama bu kez durum farklı açıklaması yaptı. Hükümetin kepenk katmasının bu kez farklı olduğunun altını çizen Obama ABD hükümetinin temerrüde düşebileceğini dile getirdi.

 

CNBC’ye özel röportaj veren Obama, bu sefer sürecin Wall Street’i etkileyeceğini belirtti. ABD Başkanı ABD hükümetinin yükümlülüklerinin gönüllü olarak yerine getirmemesi halinde risklerin artacağını dile getirdi. Hafta ortasından yapılan görüşmelerden hala bir sonuç çıkmazken Obama’nın Wall Street’e endişeli olmaları yönünde yaptığı çağrının Demokratları korkutmak için yapıldığı konusunda eleştiriler geliyor.

 

Obama, “Wall Street’in, bu durumun ekonomiyi, kâr-zarar tablolarını, borsa çalışanlarını ve hissedarları derinden etkileyeceğini anlaması önemlidir” ifadelerini kullandı.

 

Demokratların ekonomiyi tehlikeye soktuğunu belirten Obama, 20 milyon insanın bu süreçten bıkkın olduğuna dikkat çekti. Yapılanın sorumsuzluk olduğuna dikkat çeken Obama, ABD halkının bu çekişmeden yorgun düştüğünü belirtti. ABD Başkanı, “20 milyon insana ‘Sağlık sigortası sahibi olamazsınız’ demediğim sürece hükümeti geri açmayacakları fikrinden bıktım usandım” dedi ve bu tavrın sorumsuzca olduğunu belirtti.

 

Obama, ABD’deki siyasi partilerden birinin şantaj yoluyla istediğini elde etmesinin gelecekteki başkanların etkili biçimde yönetim yapmasını engelleyecini söyledi.

 

YENİ İSİM VARLIK BALONLARINI ÖNLEYECEK

Obama, FED Başkanlığı için seçeceği ismin varlık balonlarının oluşumun engelleyeceğini ve işsizlik oranını aşağı çekmeye odaklanacağını söyledi.

CNBC’ye konuşan Obama, “Ben Bernanke hala görevinin başında ve iyi iş çıkarıyor. FED Başkanı seçimi, Yüksek Mahkeme üyesi seçimi ile birlikte yaptığım en önemli atamalardan biri. Federal hükümetin kapanması yeni FED Başkanı için yaptığımız sorgulamaları yavaşlatmıyor. Atayacağımız isim FED’in fiyat istikrarını koruma veistihdamı artırma görevlerini yansıtacak” dedi.