Vitrinlere yaz geldi! Yaza bu kıyafetler damga vuracak!

Pazar, 7 Nisan 2013 10:12

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Dipnot Tablet Moda Yazarı ünlü tasarımcı Müge Ersin bu yaz çok konuşulacak kıyafetleri kaleme aldı;

Bahar geldi, havalar ısınmaya başladı. Hepimiz üzerimizdeki kış yorgunluğunu, kalın kazakları, paltoları atmak için gün sayıyoruz. Hatta çoktan ince olanlara geçtik bile… Ama onları da atmaya çok az kaldı. Yani deyim yerindeyse kabak çiçeği gibi açılıyoruz biz de baharla birlikte… Peki modada bizi yazın sıcaklarıyla birlikte neler bekliyor?

İşte bu haftaki konumuz Türkiye’deki belli başlı hazır giyim markalarının hangi yaz trendlerini öne çıkardığı…. Yani vitrinlerde ve yazın sokaklarda, herkesin üzerinde en çok neleri göreceğiz…

ÇİZGİ

İlk etapta gördüğüm kadarıyla ’çizgi’, hemen hemen her markanın en çok kullandığı yaz trendlerinin başında geliyor. İstisnasız her marka, çizgili bir parça koleksiyonuna eklemiş durumda… En çok da siyah beyaz çizgi kullanılmış. Çizgili şortlar, ceketler, elbiseler bluzler etrafta oldukça fazla var. Ben şahsen ‘çizgi’yi bu kadar çok sevmeme rağmen bu sezon uzak durmayı tercih ederdim… Herkesin üzerinde görülen bir trend benim için bir parça eskimiş demektir.. Ya da illa çizgi olacaksa siyah beyaz dışında olanları tercih ederim.

DESEN

‘Desen’ altın dönemini yaşıyor demek lazım. Çünkü eskiden daha çok elbiselerde kullanılan ‘desen’, bu sezon pantolonlar, etekler ve bluzlerde de göze çarpıyor. Markalar birçok desen motifini cesurca pantolonlarda kullanmış. Çiçek deseninden, geometrik kravat desenine, şal deseninden ikat desenine onlarca seçenek bizler için vitrinlerde yerlerini almışlar. Bu kadar çok seçenek varken ben de desenli bir pantalon veya kalem etek edinirdim. Minik bir gömlekle beraber kullanırdım. Benim tercihim dar paça bir pantalon olurdu.

ŞORT

Mini eteğin yerini şortlar aldı… Eskiden sadece plajlarda veya sayfiye yerlerinde kullanılan şortlar şimdi şehir hayatının bir parçası oldular. Hemen hemen her markada şort mevcut. İster bol kesim ister dar, ister kısa, ister bermuda….

Genç kızlara çok yakıştığını düşündüğüm şortlar, bizim gibi daha yaşını almış kişiler için biraz daha zor. Ama bermuda için aynı şeyi söyleyemem. Çok rahat her ortamda kullanılabileceğini düşünüyorum.

BEYAZ

Benim için yazın vazgeçilmez rengi olan beyaz bu sezon çok revaçta. Dantel, jakar, güpür veya düz olarak elbiselerde çokça kullanılan beyaz çabasız şıklığın bir sembolü bence. Ayrıca aksesuarlarla birlikte renklendirebilirsiniz de… Bir beyaz elbise edinin derim…

RENK BLOKLARI

Renk blokları birkaç sezondur kullanılıyor. Ama hala renk bloklu bir elbiseniz yoksa bu sezon bir tane edinin. Özellikle neon renkli olanları tercih edebilirsiniz.

Müge Ersin

Dipnot Tablet AppStore ve Google Play Market’te. Hem de ücretsiz