‘Vine’nın Çılgın İsmi Halil Söyletmez Dipnot’a konuştu

Perşembe, 14 Mayıs 2015 10:47

Vine kullanıcıları Halil Söyletmez ismine muhtemelen aşinadır.  Çektiği 6 saniyelik videolarla fenomen olmuş ve bu videoları sosyal medyanın farklı mecralarında da yayınlayarak büyük çapta bir kitleye ulaşmış durumda… Vine fenomeni Halil Söyletmez ile Dipnot Tablet için konuştuk.

Hazırlayan: NAGİHAN GİRİT

Vine’la nasıl tanıştığınızdan başlayalım mı?
Yaklaşık 2,5 – 3 sene önce uygulama mağazasında gezinirken “Vine” diye bir uygulama gözüme çarptı ve ne olduğunu çok merak edip indirdim. O zamanlar tabii daha hiç kimse yok. Hep yabancılar aktif. İlgimi çekti. Kullanmaya başladım. Daha sonrasında olanlar oldu zaten.

Vine’da bir milyonu aşkın kişi sizi neden takip ediyor, ilgi çeken ne?
Büyük bir kitleye yaptığımız Vine’daki hareketler, espriler ve tiplemeler komik geldiği için ulaştım. Kimisi hiç sevmiyor. Halil Söyletmez bir vine yüklese de altına bi’ dünya kötü yorum yapsam diye bekliyor. Diğer kitle ise bu adam Vine’da 1.6 Milyon takipçi ile Türkiye’nin 1 numarası, takip etmezsek ayıp olur diye düşünüyor herhalde.

Altı saniyede ünlü olunuyor mu? O kadar kolay mı?
Ünlü olunuyor ama o kadar kolay değil. Başından itibaren büyük emek verdik büyük serüvenlere girdik. Ama şimdi sokakta özellikle almış olduğumuz tepkiler çok güzel. İnsanlar yakın ilgi gösterip fotoğraf çektiriyor. Vine çekiyoruz isteyenlerle. Güzel bir duygu tabii. Ama altı saniye çok kısa bir süre gibi gelebiliyor aslında ama benim için bir sinema filmi kadar uzun bir süre. Yeri geliyor iki saniye artıyor biz dört saniyede her şeyi bitirmiş oluyoruz.

FullSizeRender (3)Hesabı açtınız, sonra nasıl gelişti olaylar?
Hesabı ilk açtığım zaman ne yapacağımı bilmiyordum. Ne yapılması gerektiğini anlayamadım ilk etapta. Arkadaşlarımızla arada sırada kendi aramızda iğrenç espriler, geyikler çeviriyorduk. Bunlardan birkaç tanesini burada çektim ve paylaştım. Daha sonra bu Vine’lar başkaları tarafından Facebook ve Youtube’a yüklendi. İnsanlara vine programını indirmeleri için Facebook’ta duyurular yapıyordum ki o zamanlarda bile zaten takipçi sayım çok yüksekti. Daha önce youtube üzerinden çeşitli videolar çekiyorduk zaten kendi oluşumumuz vardı.

Bu kadar fazla takipçiye ulaşmanın özel bir yöntemi var mı?
Doğal olmanız gerekiyor her şeyden önce. Kasmanıza gerek yok, beğenilecek miyim kaygısıyla bir şey yaptığınız zaman doğallığınızı da kaybediyorsunuz ve ortaya çok profesyonel olmaya çalışan ama oldukça amatör şeyler çıkıyor. Güzel bir şeyler yaptığınız zaman kendiliğinden paylaşılıp beğeniliyor zaten.

Sosyal medyada sizin ilginizi çeken isimler kimler?
Yabancı isimlerden Rudy Mancuso ve Manon Mathews’i ilgiyle takip ediyorum. Türk arkadaşlardan ise herkesi olabildiğince takip etmeye çalışıyorum. Hepsi desem yeridir. Bu aralar en çok takip ettiğim ve vine atsa da gülsem dediğim isim “Nalet Bebe.”

Sizi eleştirenler de var, komik olmadığınızı düşünenler…
Kimse kimseyi sevmek veya beğenmek zorunda değil. Her eleştiriyi hakaret boyutuna varmaması şartıyla zaten kabul ediyor ve eksiklerimi düzeltmeye çalışıyorum. Ama gerçekten artık işin troll noktasına gelindiğinde orada bir art niyet seziyorum. Bakıp,  gülüp geçiyorum.

Eleştiri konularından bi’ tanesi de küfür.. videolar küfürsüz olunca istenilen etki oluşmuyor mu?
Ben o kadar küfür ettiğime inanmıyorum. Sadece “Kolpaçino” filminde yer alan “Hıamına” repliğini aldım Vine’da kullandım çok beğenildi. Devam ettirdim ve o üzerime yapıştı artık. Yolda görenler bile artık “Halil abiiiiiii! Hıamınaaaa” diye bağırıyor. Küfürsüz olduğu zaman da etki kaybına uğramıyor video. Kimi videoda gerçekten her şey çok iyidir ama bir ufak sokak küfrü eklenirse sanki daha samimi ve komik bir hava yakalayabilir diye yapıyoruz. Yoksa her Vine’nımız küfürlü olsun, küfürsüz çektiğimiz zaman olmuyor diye bir şey düşünmüyoruz.

 

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 216. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play