Viktor Yanukoviç Rusya’dan basın açıklaması yaptı

Cuma, 28 Şubat 2014 15:03

Ukrayna’nın devrik Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç Rusya’nın güneyindeki Rostov-on-Don kentinde bir basın açıklaması yaptı.

Haftasonu kayıplara karışan Yanukoviç’in Rusya’ya kaçtığı söyleniyordu. En son ise Kırım’da görüldüğüne dair haberler gelmişti. Ukrayna’daki geçiş hükümeti Yanukoviç’i uluslararası arananalar listesine aldı. Yanukoviç Kiev’de medyana gelen ölümlerden sorumlu tutuyor.

Yanukoviç basın açıklamasında, ”Ben devrilmedim, hayatım ve sevdiklerimin hayatı tehlikede olduğu için ülkeyi terketmek zorunda bırakıldım. Kurulan yeni hükümetin meşruiyeti yoktur. Faşist azınlık gücü ele geçirmiştir. Referandum çağrısı yapıyorum.” dedi

Yanukoviç ayrıca “Bu hükümeti tanımıyorum ve asla tanımayacağım. Eğer bir başkan istifa etmiyorsa, ve hala yaşıyorsa ki gördüğünüz gibi hala yaşıyorum, o zaman devrilmemiştir ve hala başkandır. 25 Mayıs’ta yapılacak olan seçim yasadışıdır. Ben seçimlere katılmayacağım. Seçimler Ukrayna anayasasına göre yapılmalıdır” dedi.

Yanukoviç “Hiç bir güç kan dökmeye değmez. Ben asla ateş açılması emri vermedim. Ukrayna polisi son ana kadar silahsızdı” diyere hakkındaki katlıyam suçlamalarını reddetti. Yanukoviç “Putin ile görüştünüz mü?” sorusuna “Telefonda örüştüm, henüz yüz yüze görüşmedim” dedi.
Yanukoviç Ukaryana’da yaşanalar ile ilgili olarak Batı’nın aldığı tavrı eleştirdi ve ateşe körükle gitmekle suçladı.